Gündem Haberleri

  AB’li Başkan: Karar sabotaj

  Zeynel LÜLE/BRÜKSEL
  12.12.2009 - 00:44 | Son Güncelleme:

  AVRUPA Parlamentosu’ndaki Türkiye Karma Komisyonu Eş Başkanı Helene Flautre, kararı “sabotaj” olarak nitelerken, AB Komisyonu, Türkiye’ye partiler yasasını değiştirme çağrısı yaptı.

  Hürriyet’in AB Komisyonu çevrelerinden edindiği bilgilere göre, komisyon, partiler yasasının değiştirilmesiyle ilgili beklentiyi bir kez daha dile getirecek ve parti kapatmaların, “Venedik Komisyonu”nun kriterlerine uygun hale getirilmesini isteyecek.

  Aynı zamanda bu kararın, “demokratik açılıma olumsuz etki yapmaması ümidini dile getirmesi beklenen komisyon, partiler yasasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “örgütlenme özgürlüğü”nü güvence altına alan 11’inci maddesiyle uyumlu hale getirilmesini talep edecek.

  Helene Flautre açıklamasında, kararın üzücü olduğunu belirtti ve sabotaj niteliği taşıdığını kaydetti. Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk gibi, Kürt sorununun barışçı yollardan çözümlenmesi için gayret gösteren iki önemli ismin yasaklanmasının düşündürücü olduğunu kaydeden Flautre, DTP’ye de AİHM’de hak arama çağrısı yaptı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı