Gündem Haberleri

  AB, kuş gribi önlemlerini artırıyor

  A.A.
  20.02.2006 - 16:28 | Son Güncelleme:

  AB Komisyonu'nun sağlık ve tüketicinin korunmasından sorumlu üyesi Markos Kipriyanu, gıda sektöründe kanatlı hayvan tüketiminde hiçbir risk bulunmadığını söyledi.

  Brüksel'de toplanan AB Tarım Bakanları Konseyi çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Kipriyanu, AB ülkelerinde sadece yabani hayvanlarda kuş gribi vakalarının tespit edildiğini, etkin ve kapsamlı önlemler alındığını belirtti.

  Kuş gribinin Asya'da ve Türkiye'de insanlara bulaştığının görüldüğünü, mikrobun insanlara geçmesinin zor olduğunu, ancak önlemler gerektiğini anlatan Kipriyanu, tüketicilerin, kanatlı hayvan eti yemekten kaçınmaları için hiçbir neden bulunmadığını söyledi.

  Gıda sektöründe sorun yaşanmadığını, kanatlı hayvan eti tüketiminin son derece güvenli olduğunu savunan Kipriyanu, sofraya kadar gelen etlerin sağlıklı olduğunu belirtti.

  AB Dönem Başkanı Avusturya'nın Tarım Bakanı Josef Pröll de konuya ilişkin açıklamasında, kuş gribine karşı alınan önlemlerin genişletileceğini, AB'ye dışardan gelen yolculardan beyanda bulunmalarının isteneceğini, kuş gribi krizinden etkilenen üretici ve sektörlerin tazmin edilmesine yönelik kararlar alınacağını bildirdi.

  Pröll, yasadışı et ithalatının engellenmesi ve aşılama önlemlerinin geliştirilmesi için de yeni kararlar alınacağını belirtti.
  AB üyesi ülkelerin sağlık bakanlarının bu hafta sonunda Viyana'da toplanacakları ve yeni önlemleri belirleyecekleri ifade edildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı