Gündem Haberleri

  AB: 'Kuş gribi' küresel tehdit

  Hürriyet Haber
  18.10.2005 - 17:28 | Son Güncelleme:

  Lüksemburg'da olağanüstü toplanan AB Genel İşler Konseyi, kuş gribi salgınının “küresel bir tehdit” oluşturduğunu belirterek, uluslararası koordinasyon, işbirliği ve ortak tepki çağrısında bulundu.

  Üye ülkelerin dışişleri bakanlarından oluşan Konsey, yürütme organı olan AB Komisyonu'nun Türkiye ve Romanya'daki gelişmelere ilişkin süratli tespit ve tepkileri ile alınan önlemlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
  AB Komisyonu'nun sağlık ve tüketicinin korunmasından sorumlu üyesi Marcos Kipriyanu, AB üyesi ülkelerin aşı stoklarının yetersizliği üzerinde durarak, bu açığın kapatılması için önlemler alındığını bildirdi ve kamuoyunun eczanelere koşarak gereksiz panik yaratmamasını istedi.

  Komisyonun çocuk ve yaşlıların öncelikle aşılanması önerisinin de dikkate alındığı belirtildi.
  AB Dönem Başkanı İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, AB'nin her şeyden önce virüsün insanlara bulaşmasını engelleyecek acil planlar yapması gerektiğini söyledi. Straw, böyle bir durumun henüz Avrupa'da görülmediğini ifade etti, ancak hazırlıklı olunmasını istedi.

  Genel İşler Konseyi, gelişmelerin tarım ve sağlık bakanları tarafından da izlenmesini ve değerlendirilmesini kararlaştırdı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı