Gündem Haberleri

  AB krize çözüm arıyor

  Hürriyet Haber
  20.10.2005 - 18:51 | Son Güncelleme:

  AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB liderlerini “değişiklik yapma cesareti göstermeye” çağırdı.

  Londra'da gelecek hafta yapılacak gayri resmi AB zirvesi öncesinde basına değerlendirmelerde bulunan Barroso, “AB, yaşam düzeyini ve değerler sistemini korumak istiyorsa, derin reformlar yapmalı ve rekabet gücü kazanmalıdır” dedi.

  “Yöneticiler değişiklik yapmak cesaretine sahip olmalılar. Bugünkü durum (statüko) artık dayanılmaz bir hal almıştır” diyen Barroso, yürütme organı AB Komisyonu'nun “alarm sinyali” olarak nitelendirilen, üye ülke yöneticilerine sunulacak bir rapor hazırladığını bildirdi.

  AB devlet ve hükümet başkanları, gelecek hafta yapılacak zirvede, AB'nin içinde bulunduğu “derin krizi” ele alacak ve “sosyal modelleri” mukayese edecekler.

  AB Komisyonu, liderlere uyarı nitelikli raporunda, işsizlik, nüfus yaşlanması, küreselleşme ve büyüme hızındaki yavaşlık gibi unsurların olumsuz etkilerine dikkat çekiyor.

  Komisyon, AB üyesi ülkeler arasında özellikle eğitim, sosyal diyalog, ekonomik alanda yeniden yapılanma, enerji ve vergi sistemleri gibi konularda daha sağlıklı bir koordinasyon gereği üzerinde duruyor.
  AB liderlerinin Londra zirvesinden somut kararlar çıkması beklenmiyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı