Gündem Haberleri

  AB kriterlerine göre denizlerimiz temiz

  Nail KAHRAMAN/BURSA, (DHA)
  30.05.2008 - 15:43 | Son Güncelleme:

  SAĞLIK Bakanlığı tarafından İl Sağlık Müdürlüklerine gönderilen resmi yazıda, deniz kirliliği standart değerlerinin değiştiği duyuruldu. Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Gıda ve Çevre Sağlığı Şube Müdürü Nursal Arslan, “Geçmiş senelerde 100 mililitre suda, 2 bin 400 olan kirlilik zorunlu değer oranı, yeni ölçüm teknikleri ile 10 bine çıktı. Buna göre, daha önce 100 mililitre suda 2 bin 400 koliform olan sahillerimiz, bundan sonra orta derecede temiz sayılıyor” dedi.

  Sağlık Bakanlığı'nın daha önceki yıllarda sahillerde yaptığı ve girilmesi yasak olarak belirlediği denizlere, Avrupa Birliği'nin standartına göre girilecek. Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Gıda ve Çevre Sağlığı Şube Müdürü Nursal Arslan, gıda kontrol şubesi ekiplerinin halkın yoğun bir şekilde denize girdiği 22 odaktan aldıkları numune sonuçlarına göre, 13 sahilin iyi, 9'unun orta kalitede temiz çıktığını söyledi. Geçtiğimiz yıllarda sadece iyi ve kötü olarak değerlendirilen ölçüm sonuçlarının, artık iyi, orta ve kötü olarak belirleneceğini açıklayan Arslan, “Geçmiş senelerde 100 mililitre suda, 2 bin 400 olan kirlilik zorunlu değer oranı, yeni ölçüm teknikleri ile 10 bine çıktı. Buna göre, daha önce 100 mililitre suda 2 bin 400 koliform olan sahillerimiz, bundan sonra orta derecede temiz sayılıyor” dedi.

  Arslan, AB'nin değişen standart ve ölçüm teknikleri ile parametrelerini, “100 mililitre sudaki toplam koliform oranı 1000'in altında olan sahiller iyi, bin ile 10 bin arası olan sahillerimiz orta, 10 binin üzerinde olanlar ise tehlikeli oldu. Geçtiğimiz yıllarda bu oran, 2 bin 400'ün üzerinde olduğu zaman tehlikeli olarak açıklanıyordu” diye açıkladı.

  AB kriterleri kapsamında yapılan ölçümler sonunda, Güney Marmara'da halkın yoğun olarak denize girdiği 22 sahilden Gemlik'te Narlı Halk Plajı, Karacaali İzcilik Kampı, Küçük Kumla Orman Kampı, Hasanağa İzcilik Kampı, Gemsaz Halk Plajı, Karacabey'de Kurşunlu Halk Plajı, İznik Gölü'nde İnciraltı ve Orhangazi Halk plajları ile Darka Tatil Köyü plajlarında koliform oranı 2 bin 400 çıktı. Bu değer geçtiğimiz yıl tehlike arzetmesine rağmen, AB'nin yeni ölçüm teknikleri ve standartlarına göre orta derecede temiz ilan edildi. Gemlik, Karacabey, İznik Gölü sahillerinde 6 noktada toplam koliform oranı ise bin 100 ve altında belirlendi. Mudanya sahillerinde ise Nisan ayı verilerine göre, toplam koliform oranı 100’ün altına çıktı. Buna göre Kızılay Kampı, Burgaz Altınkum Halk Plajı, Burgaz Halk Plajı, Kumyaka Özel İdare Kampı, Zeytinbağı, Eşkel ve Eğerce halk plajları, deniz suyu temizliği bakımından iyi derece çıktı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı