GeriGündem AB, İran'la müzekere sürecinin çıkmaza girdiğini bildirecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB, İran'la müzekere sürecinin çıkmaza girdiğini bildirecek

İran'ın nükleer çalışmalara yeniden başlama kararı üzerine bir araya Almanya, Fransa ve İngiltere dışişleri bakanları ile AB'nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana zirvesinden Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na (UAEA) ”müzakere sürecinin çıkmaza girdiğini” bildirme kararı çıktı.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ve İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile Solana'nın ortak açıklamasında, “İran'la müzakerelerin sürdürülmesi için nükleer çalışmaların askıya alınmasını sekteye uğratacak her türlü adımdan kaçınılmasının gerekliliğinin vurgulandığı” hatırlatılarak, (nükleer çalışmaların yeniden başlatılacağı yönünde) yapılan son açıklamaların AB'nin 3 üyesiyle yürütülen müzakere sürecini “açık şekilde ihlal ettiği” kaydedildi.

İran'ın bu adımla UAEA'nın otoritesini ve uluslararası toplumu ”tehdit ettiği” belirtilen ortak açıklamada, “Avrupalılar iyi niyetle müzakereleri sürdürdü. Pazarlık sürecinin çıkmaza girdiğini UAEA Yönetim Kurulu'na bildirme kararı aldık” denildi.

Açıklamada, nükleer çalışmalarla ilgili konunun “İran ve Avrupa arasında değil, İran ve bütün uluslararası toplumla” sorun oluşturduğu, bunun da “nükleer çalışmalarının barışçıl olduğu yönünde İran'ın uluslararası toplumu ikna edememesinden kaynaklandığı” ifade edildi.

AB açıklamasında, “sorunun diplomatik yollarla çözümüne bağlı kalınacağı, bu kapsamda uluslararası ortaklarla görüş alış verişinde bulunulacağı” belirtilirken, “Güvenlik Konseyi'nin UAEA'nın kararlarını güçlendirme vakti gelmiştir” denilerek, konunun BM'ye taşınacağı ima edildi.

Almanya, Fransa, İngiltere ve AB ayrıca İran'ın nükleer çalışmalarına yeniden başlamasıyla ilgili sorunun görüşülmesi için UAEA Yönetim Kurulu'nu olağanüstü toplantıya davet etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle