Gündem Haberleri

  AB ile ‘bayram’ kavgası

  Zeynel LÜLE
  14.09.2013 - 01:54 | Son Güncelleme:

  AVRUPA Birliği Komisyonu’nun her yıl yayımladığı Türkiye ile ilgili son ‘bir yıllık’ siyasi ve ekonomik değerlendirmelerin yer aldığı ‘İlerleme Raporu’nda ‘bayram’ kavgası yaşanıyor.

  AB Komisyonu raporu 16 Ekim’de açıklayacağını duyurmuş, ancak bu tarihin ‘Kurban Bayramı’na rast gelmesi Ankara’nın itirazlarına neden olmuştu. AB Komisyonu ise bu itiraz sonrası raporun bir hafta ertelenmesine ‘sıcak baktığı’, raporun duyurusunun 23 Ekim’e ertelenebileceği mesajını vermişti. Ancak bazı AB ülkeleri, 16 Ekim’de yayımlanacak olan raporların sadece Türkiye’ye ait olmadığını, Makedonya, Sırbistan gibi ülkelerin de raporlarının bulunduğunu belirterek, raporun daha önce belirlendiği tarihte yayımlanmasını istediler ve bu tavra itiraz ettiler.

  Noel’de yayınlar mıydınız

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Brüksel’e mesaj yollayarak, raporun ‘bayram’ günü yayımlanmasına karşı çıktı, şunları kaydetti: “Bu tarih Türkiye’de dini bir bayram ve herkes tatilde olacak. Komisyon tarihi değiştirmeyecek gibi görünüyor. Bu, tarihini değiştirebileceğimiz bir bayram değil. Birkaç gün önce veya sonra yayımlanması bir şey değiştirmeyecektir. Siz Noel tatilinizde böyle bir durumla karşılaşsaydınız nasıl hissederdiniz? Geçen yıl rapora çok ilginç tepkiler olmuştu Türkiye’de. Bu yıl eminim çok daha ilginç tepkiler alacaksınız”.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı