Gündem Haberleri

  AB-İKÖ karikatür krizini gidermeye çalışıyor

  BEYRUT (A.A)
  03.02.2006 - 00:08 | Son Güncelleme:

  AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Prof. Ekmelettin İhsanoğlu'nu telefonla arayarak, karikatür krizini yatıştırma konusunda yardım istedi. Uzun ve olumlu görüşmede bu konuda ortak çalışma kararı alındı.

  İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamaya göre Solana, İKÖ Genel Sekreteri'ni arayarak uzun bir telefon görüşmesi yaptı. Yapılan görüşmede, Danimarka gazetesinde, ardından Fransız ve Alman gazetelerinde yayımlanan Hz. Muhammed'in karikatürleriyle ilgili son gelişmeler tartışıldı.

  Görüşmede Solana, İhsanoğlu'na meydana gelen olumsuz gelişmeleri sona erdirmek için her türlü yardımda bulunmaya hazır olduğunu açıkladı. Solana, bu gelişmelerin Müslüman ülkelerle ilişkilerini olumsuz etkilememesi için gerekenlerin yapılmasını söyledi.

  İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu ise Solano'nun bu konu hakkındaki yaklaşımını olumlu karşıladığını açıklayarak, sorunun daha fazla büyümeden ve zarar vermeden sona erdirilmesi için işbirliği yapacaklarını bildirdi.
  İhsanoğlu, “Bu konuda eğer olumlu adımlar atılırsa, medeniyetler arası diyalog gelişir” dedi. İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu'nun, Solana'yı örgütün merkezinin bulunduğu Cidde'ye, karşılıklı görüşmeler için davet ettiği ve bu davetin kabul edildiği de açıklandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı