Gündem Haberleri

  AB için eski genelgeler iptal

  Hürriyet Haber
  03.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanlığı, Avrupa Birliği sürecinde uygulama birliği sağlamak için genelgeleri güncelleştiriyor. Bakan Çiçek imzasıyla 1 Ocak’ta yayınlanan ’1 nolu’ genelgede ’Bugüne kadar yayınlanan bütün genelgeler yürürlükten kaldırılmıştır’ denildi.

  ADALET Bakanı Cemil Çiçek, yeni yılın ilk günü yayınladığı "1 nolu" genelge ile AB uyum yasaları karşısında geçersiz hale gelen tüm genelgeleri kaldırdı. Çiçek imzalı, "Mevcut genelgelerin yürürlükten kaldırılması" konulu genelge, cumhuriyet başsavcılıkları kanalıyla tüm hakim ve savcılara gönderildi.

  UYGULAMA BİRLİĞİ

  Bakanlık yetkileri, hakim ve savcıların uygulamalarında farklılık olmaması için değişen yasa ve Anayasa kuralları ışığında tüm genelgelerin güncelleştirilip dillerinin sadeleştirileceğini ve böylece uygulama birliği sağlanmış olacağını belirttiler. Çiçek, genelgesinde, ülkemizin tarihi bir dönemden geçtiğini, cumhuriyetin kuruluşunda gerçekleşen hukuk devriminden sonra en kapsamlı hukuk ve adalet reformunun yapıldığına dikkat çekti. Çiçek, yasalardaki kapsamlı değişiklikler karşısında genelgelerin uygulanabilirliğinin kalmadığını vurgulayarak özetle şöyle dedi:

  "Avrupa Birliği’ne giden süreçte, hukuk ve adalet reformu kaçınılmaz olmuş, mevzuatımızın Avrupa Birliği’ne uyumu zorunlu hale gelmiştir. Yaptığımız kapsamlı değişiklikler karşısında bakanlığımızca değişik tarihlerde çıkarılan genelgelerin büyük kısmının güncelliğini yitirdiği, aynı konuda onlarca genelge olduğu, zaman zaman bu genelgelere ulaşmakta dahi zorluk çekildiği bilinmektedir. Bu gerçekler göz önüne alınarak bugüne kadar yayımlanan bütün genelgeler yürürlükten kaldırılmıştır."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı