Gündem Haberleri

  AB için azami süre 3 yıl

  Hürriyet Haber
  24.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKAN Yardımcısı ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Kırşehir'de Türkiye'nin AB tam üyeliğine girme müzakeresinde, azami sürenin en çok 3 yıl olduğunu söyledi.

  Yılmaz, valilikte gazetecilerin Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in AB ile tam üyelik müzekerelerinin en geç 1 yıl içinde başlayacağı yolundaki demecini hatırlatmaları üzerine, şunları söyledi:

  ‘‘Biz, gerekli tam üyelik müzakereleri için uygulamaları 1 yıl içinde tamamlayabilirsek 1 yıl içinde başlar. Burada, bizim için bir azami süre söz konusudur. Hiç bir şekilde 3 yılı geçmemesi lazım. Çünkü, muhtemelen 2003 yılında yapılacak olan zirvede, AB Genişleme konusunu uzun bir süre için gündeminden çıkaracaktır.’’

  Siyasi irademiz var

  BAŞBAKAN Bülent Ecevit, hükümetin, AB'ye tam üyelik için gerekli adımları atma bakımından siyasal iradesini ortaya koyduğunu söyledi. Ecevit, dün Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Başbakanlık'taki makamında, yaklaşık 1.5 saat süren bir görüşme yaptı. Ecevit, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Cem'in dış politika konularında kendisine ayrıntılı bilgi verdiğini söyledi.

  İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu çalışmalarının, Bakanlar Kurulu açısından, ‘‘Çalışma ve referans belgesi’’ olarak kabul edilmesinin hükümeti bağlayıp bağlamadığı tartışmalarının anımsatılması üzerine de Ecevit, ‘‘Hükümet, AB'ye tam üyelik için gerekli adımları atma bakımından siyasal iradesini ortaya koymuş oldu’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı