Gündem Haberleri

  AB hedge fon darbesi ile İngiltere'yi vuracak

  Financial Times
  14.05.2010 - 13:50 | Son Güncelleme:

  Fransa ve Almanya liderliğindeki Avrupa Birliği (AB) ülkeleri İngiltere'den gelen erteleme talebine karşı çıkarak, tartışma yaratan hedge fon düzenlemelerini önümüzdeki hafta gündeme taşımayı planlıyor.

  Paris ve Berlin hükümetlerinin, İngiltere tarafından karşı çıkılan bu düzenlemelerin ertelenmesine olumlu yanıt vermemesi, Muhafazakar Parti lideri David Cameron önderliğinde kurulan yeni koalisyon hükümetine karşı erken bir meydan okuma olarak da görülüyor.

   

  İngiliz diplomatlar bu hafta içerisinde hem Paris hem de Berlin'i, yeni koalisyon hükümetinin Salı günü yapılacak AB Maliye Bakanları toplantısı öncesinde yeterli hazırlığı yapabilmesi için daha fazla zamana ihtiyacı olduğuna ikna etmeye çalışmıştı.

   

  ALMANYA VE FRANSA KARARLI     

  Ancak, hem Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy hem de Almanya Başbakanı Angela Merkel, son küresel krizin ortaya çıkmasındaki etkileri nedeniyle suçladıkları hedge fonlar ve özel girişim sermayesi sektörü için yeni düzenleme çerçevesinin oluşturulması konusunda kararlı duruyor. 

   

  AB dönem başkanlığını yürüten İspanya'nın Maliye Bakanı Elena Salgado, diğer maliye bakanlarının bu toplantının daha fazla ertelenmesi konusunda uzlaşamayacağını belirtti.

   

  Salgado, Financial Times ile gerçekleştirdiği bir söyleşide, "Yeterli nitelikli çoğunluğa sahibiz... Bu düzenlemelerin yürürlüğe girmesini isteyen ülkelerin bariz bir çoğunluğu bulunuyor. Bunun sonrasında Avrupa Parlamentosu ile bir diyalogun da sürdürülmesi gerekiyor... Ancak bizim eğilimimiz kabul yönünde" dedi.

   

  Yapılacak oylamada kararın İngiltere'nin aleyhine çıkacağı neredeyse kesin gibi görünürken, ülkenin yeni Maliye Bakanı George Osborne, hedge fonlarını ve özel girişim sermayesi şirketlerinin daha şeffaf hale getirilmesini amaçlayan düzenlemeleri kabul etmek zorunda kalabilir.

   

  İNGİLİZLERE GÖRE TEK TARAFLI

  İngilizler ise getirilmesi planlanan önlemlere tek taraflı olduğu gerekçesiyle karşı çıkıyor. Avrupa'nın finans merkezi olarak da görülen Londra, hem kıtanın özel girişim sermayesi sektörünün merkezi konumunda bulunuyor hem de hedge fon faaliyetlerinin yüzde 80'ine ev sahipliği yapıyor.

   

  Getirilmesi planlanan düzenlemeler Atlantik'in öte yakasındaki ABD'yi de endişelendiriyor. ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Mart ayında yaptığı uyarıda, eğer üzerinde değişikliğe gidilmezse düzenlemelerin ABD'li fonların haksız şekilde Avrupa dışında kalmasına neden olacağını ve iki kıta arasında anlaşmazlığı tetikleyeceğini söylemişti.

   

  Getirilmesi planlanan yeni düzenlemeler çerçevesinde, hedge fon yöneticileri hem özel girişim sermayesi şirketleri kullandıkları kaldıraç oranlarında kesintiye gitmeleri, portföylerini düzenli olarak açıklamaları hem de varlıklarını Avrupalı bankalarda tutma konusunda baskıyla karşı karşıya kalabilecek.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı