Gündem Haberleri

  AB, hakkınız

  Hürriyet Haber
  16.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerini bildiren İsrail Dışişleri Bakanı Levi, bundan Avrupa'nın daha kazançlı çıkacağını iddia etti. Türkiye-İsrail arasındaki deniz seferlerini başlatan Cumhurbaşkanı Demirel ise iki ülkenin bölgede iki önemli ekonomik aktör olduğunu söyledi.

  İsrail, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini belirterek, bunun gerçekleşmesi halinde kazananın sadece Türkiye değil, Avrupa olacağını bildirdi. İsrail Dışişleri Bakanı David Levi, önceki gün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin stratejik gücüyle AB'ye aday olması gerektiğine işaret etti. İsrail'in, Türkiye'nin üyeliğini desteklediğini belirten Levi, önümüzdeki dönemde bunun gerçekleşeceğine inandığını söyledi. İsrail resmi politikası olarak ülkesiyle Suriye arasındaki ilişkilerin düzelmesinin, kesinlikle Türk-İsrail ilişkilerini bozmayacağını bir kez daha tekrar eden Levi, bu ilişkilerin bölgeye ileride de örnek olacağını söyledi. Ekonomi ve ticaret alanında da büyük gelişmeler yaşandığına işaret eden Dışişleri Bakanı, toplam ticaret hacmini 2 milyar dolara çıkaracaklarını bildirdi. İran'daki gelişmeleri de bu ülkenin içişi olarak tanımlayan Levi, İran'dan yeni sesler geldiğini söyledi. Türk-İsrail Ortak Komitesi kurularak, Türkiye'den İsrail'e su getirilmesi projesinin de değerlendirdiklerini belirten Levi, bu çalışmanın büyük bir önem taşıyacağını söyledi.

  İKİ ÖNEMLİ AKTÖR

  Türkiye ile İsrail arasında düzenli deniz serferlerini sağlayacak olan ‘Akdeniz Deniz Hattı Servisi’ ise İsrail'in Ashdod limanında, iki ülke cumhurbaşkanları tarafından başlatıldı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, ikili ve çok taraflı anlaşmalarla ülkeyi çevreleyen bölgede, barış, güvenlik ve istikrara katkıda bulunduğunu belirterek, Türkiye ve İsrail'in bölgede iki önemli ekonomik aktör olduğunu söyledi. Demirel, buradan İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman ile Holliday İnn Oteli'nde düzenlenen ‘Caeserıa Ulusal Ekonomi Konferansı’na katıldı. Türkiye'nin potansiyelleriyle dünyada en dinamik ekonomilerden birisi olduğunu vurgulayan Demirel, ayrıca Türkiye'nin Gürcistan'dan Bosna'ya, Kosova'dan El Halil'e kadar gerek BM, gerek diğer barışı koruma operasyonlarına katkı sağlamakta olduğunu söyledi.

  WEIZMAN'DAN, 'MERHABA'

  Demirel, Türk şirketlerinin dünya çapında yaptığı yatırımlardan da örnekler verdi. İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman ise konuşmasına Türkçe ‘‘Merhaba’’ diyerek başladı. Demirel ile 5 yıl önce yaptıkları konuşmayı hatırlatan Weizman, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin her alanda geliştirilmesini o tarihlerde planladıklarını ifade etti. Weizman, ‘‘Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Sayın Demirel, sadece Türkiye'de büyük bir lider değildir. Aynı zamanda Ortdaoğu'da barış sürecine katkıda bulunan bir liderdir’’ dedi. Demirel daha sonra Türk F-4 savaş uçaklarının modernize edildiği tesislere giderek burada incelemelerde bulundu. Ceylan İnşaat Ben-Gurion 2000 Havaalanı Projesi'ni de ziyaret eden Demirel, akşam saatlerinde Türk büyükelçiliği tarafından verilen resepsiyona katıldı. Demirel, Filistin Lideri Yaser Arafat ve Ürdün Kralı Abdullah ile görüşerek akşam saatlerinde yurda dönecek.

  Seferleri başlattılar

  Ortadoğu ziyaretini sürdüren Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman, dün Ashdod Limanı'nda kurdela kestiler ve iki ülke arasında yeni deniz hattı seferini başlattılar. İsrailli denizciler törende Demirel ve Weizman'a limandaki Mukaddes Kalkavan adlı bir Türk gemisinden can yelekleri verdiler.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı