Gündem Haberleri

  'AB göçmenlere kapalı kalmamalı'

  BRÜKSEL (A.A)
  25.10.2005 - 10:39 | Son Güncelleme:

  AB Komisyonu'nun desteğiyle hizmet veren Uluslararası Göç Araştırmaları Merkezi (Carim), AB ülkelerinin Kuzey Afrika ve Türkiye'den gelen göçmenlere kapalı kalmaması gerektiğini, aksi takdirde ABD ve Kanada'ya göre çok geri kalınacağını belirtti.

  Carim tarafından sunulan raporda, “her şeyden önce, göç konusunda önyargılara son verilmesi gereği” üzerinde duruldu ve AB'de 6,4 milyon kadar Akdenizli göçmen olduğu, bu rakamın Libya'da veya Körfez ülkelerinde çok daha yüksek görüldüğü ifade edildi.

  Carim Genel Müdürü Philippe Fargues, konuya ilişkin değerlendirmesinde, uluslararası göç hareketlerinde çeşitli değişiklikler olduğunu, daha önce Batı Avrupa'ya yönelen göç akımlarının şimdi Kanada ve ABD'ye yönlenmeye başladığını kaydetti.

  Özellikle uzman ve vasıflı işgücünün yüzde 50'den fazlasının artık ABD ve Kanada'ya gittiğine dikkati çeken Fargues, zaten göç temelinde oluşmuş bu iki ülkenin “ekonomik göç” olayından nasıl istifade etmeleri gerektiğini iyi anladıklarını ve bu çerçevede bir politika belirlediklerini anlattı.

  “AB, vasıflı emekçiler dahil herkese kapılarını kapatıyor. ABD ve Kanada bunun tamamen aksini yapıyor. Avrupa'da göçmenler işgalci gibi görülüyor” diyen Fargues, AB ülkelerindeki doğum oranı düşüklüğünden kaynaklanan ve kaynaklanacak olan sorunlara çözümün de dış göçe açılımdan geçtiğini savundu.

  Carim, raporunda, AB ülkelerinin dış göçe açılmaları ve bunu ”düzenli bir şekilde, iyi bir organizasyon eşliğinde” yapmaları tavsiyesinde bulunurken, AB kamuoyunun da eğitilmesi ve yabancıların AB'ye katkı ve getirilerini iyi öğrenmesi için çalışmalar yapılmasını önerdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı