Gündem Haberleri

  AB Filistinlileri uyardı, İsrail'i eleştirdi

  Hürriyet Haber
  17.10.2003 - 15:48 | Son Güncelleme:

  AB dönem başkanı İtalya'nın DışişleriBakanı Franco Frattini, Filistinlilere ''terörizmle mücadele'' çağrısında bulunurken, İsrail'in inşa ettiği güvenlik duvarından duyulan endişeyi bir kez daha dile getirdi.

  Frattini, AB zirvesi dolayısıyla Brüksel'de bulunan diğer AB ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla biraraya geldiği akşam yemeğinden sonra yaptığı açıklamada, zirvenin sonuçlarına ilişkin tasarının ''Gazze'de Amerikalıların öldüğü saldırı gibi, terörizmin her türlüsünü kınadığını'' belirtti.

  İtalyan bakan, tasarı metninde ''Filistin hükümetinin terörizmle mücadeleye başlaması, terör örgütlerinin dağıtılması ve polis ile güvenlik servislerinin tek bir otorite altında toplanması gerektiğinin'' altının çizildiğini belirterek, Brüksel'deki zirvenin, Rusya, ABD, AB ve BM'den oluşan Dörtler'in gibi İsrail'in ''güvenlik duvarı'' inşasından duyduğu endişeyi bir kez daha dile getireceğini kaydetti.

  Irak'ın yeniden yapılandırılması konusuna da değinen Frattini, BM Güvenlik Konseyi'nin Irak ile ilgili kararı kabul etmesinin ardından AB'nin Irak'ın yeniden yapılandırılması için uluslararası toplumun daha somut katkıda bulunmasını istediğini söyledi.

  Frattini, ''Tasarının kabul edilmesi, Irak'ın yeniden yapılandırılmasında önemli perspektiflerin önünü açmaktadır, uluslararası toplumdan öncekinden çok daha fazla cömertlik sergilenmesini bekliyorum'' dedi.

  Tasarının İran konusunda da bir anlaşmanın gerekli olduğunun altını çizdiğini belirten Frattini, ''Brüksel, sonuç tasarısında, Tahran'ın nükleer silahların yayılmasının önlenmesine ilişkin anlaşmaya ek maddeye ilişkin bir anlaşmayı bir an önce kabul etmesi gerektiğini belirtiyor'' diye konuştu.

  Frattini ayrıca, bu yıl Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen İranlı avukat Şirin Ebadi'yi Avrupa Konseyi adına tebrik ettiğini belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı