GeriGündem AB enerji kaynaklarını çeşitlendirecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB enerji kaynaklarını çeşitlendirecek

AB, Rusya'nın Ukrayna'ya sattığı doğalgazın fiyatı üzerinde yaşanan anlaşmazlığın sona ermesini memnuniyetle karşılarken, birkaç ülkeye bağımlı enerji politikasını da sorgulamaya aldı.

AB Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Andris Piebalgs ile dönem başkanı Avusturya'nın Ekonomi ve Çalışma Bakanı Martın Bartenstein, ortak düzenledikleri basın toplantısında Rusya ve Ukrayna'nın doğal gaz anlaşmasına varmasını değerlendirdiler.

Rusya ve Ukrayna arasındaki doğal gaz krizinden “ders aldıklarını” anlatan Piebalgs, AB'nin enerji arzında “bazı ülkelere bağımlı kalınmaması ve çeşitlilik sağlamasının” üzerinde durdu.
Özellikle doğalgazda AB'nin Rusya'ya büyük oranda bağımlı kaldığına dikkat çeken Piebalgs, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatının artırılmasının ve yeni boru hatları inşa edilmesinin zorunluluğuna dikkat çekti.
Piebalgs, bütün bu çalışmalar ışığında bile AB'nin doğalgaz ithalinde “ana hattın” Rusya olarak kalacağını itiraf etti.
Avusturya Ekonomi Bakanı Bartenstein ise AB'nin Rusya ve Ukrayna arasında “arabuluculuk” yapmadığını fakat başarılı bir politik baskıyla iki tarafı anlaşmaya zorladığını söyledi.
AB içinde bu hafta doğalgaz arzı güvenliğiyle ilgili bir grup oluşturduklarını anlatan Bartenstein, “Kriz çözülene dek kısa toplantılar yaptık. Krizin ardından da çalışmaları sürdüreceğiz” diye konuştu.
AB üyeleri doğalgaz ithalatlarının önemli bir kısmını Rusya'dan gerçekleştiriyor. Bazı ülkelerin toplam tüketimlerinde Rus gazının payı şöyle değişiyor:
“Slovakya ve Finlandiya (yüzde 100), Litvanya (yüzde 84), Yunanistan (yüzde 81), Avusturya (yüzde 74), Almanya (yüzde 39), İtalya (yüzde 30), Fransa (yüzde 26).”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle