Gündem Haberleri

  AB dönem Başkanı Babacan'a güvence verdi

  ANKA
  26.05.2008 - 14:43 | Son Güncelleme:

  Türkiye-AB Ortaklık Konseyi’ne ilişkin AB ortak tutum belgesi konusunda gerek AB Dönem Başkanı Slovenya’nın, gerekse Avrupa Komisyonu’nun Ankara'ya güvence verdiği bildirildi.

  Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB Dönem Başkanı ve Komisyon’un, belge üzerinde AB Bakanları toplantısında bir değişiklik öngörülmediğini kendisine “kati” ifadelerle ilettiklerini söyledi. Babacan “Dolaysıyla olağanüstü bir gelişme olmazsa, belge aynen onaylanırsa, bizim Brüksel ziyaretimiz ile ilgili bir sorun görünmüyor” dedi.

  Ali Babacan, Türkiye’yi ziyaret eden Tunus Dışişleri Bakanı Abdelwaheb Abdallah ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Fransa’nın itiraz ettiği, AB ortak tutum belgesine ilişkin olarak hafta sonunda AB Dönem Başkanı Slovenya ve Avrupa Komisyonu ile telefonla görüştüğünü anlattı. Babacan, şunları söyledi:

  “Telefon görüşmelerinde bugünkü Bakanlar toplantısında belge üzerinde herhangi bir değişiklik öngörülmediğine alakalı, kati ifadelerle bana bilgi verdiler. Dolayısıyla olağanüstü bir gelişme olmazsa, yani COREPER’den geçen belge, bugünkü Bakanlar toplantısında aynen onaylanırsa ki genel beklenti o, o zaman bizim Brüksel ziyaretimiz ile ilgili herhangi bir sorun görünmüyor. Yani bugün olağanüstü bir gelişme olursa ancak belki programda bir değişiklik olabilir. Şu anda hazırlıklarımız Brüksel’deki toplantıya katılma yönünde. Ancak bu akşam daha net, daha açık ifadeler kullanabileceğim.”

  AB’NİN TÜRKİYE’DEKİ GELİŞMELERİ YORUMLAMASI DOĞAL

  Ali Babacan, AB’nin Anayasa Mahkemesi gibi konularda tavır almasına ilişkin bir soruyu yanıtlarken de Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde olan bir ülke olduğunu belirterek AB’nin tüm ülkelerinin 2005 yılında üzerinde mutabık kaldığı, Türkiye’nin de kabul ettiği bir Müzakere Çerçeve Belgesi’nin bulunduğunu anımsattı.

  Türkiye’de gelişmelere ilişkin olarak AB’nin yorumlarda bulunması, raporlar hazırlaması, pozisyon belirlemesinin ilişkilerin doğasında olduğunu vurgulayan Babacan, “Bunu bu şekilde yorumlamak lazım. Aday olan tüm ülkeler için geçerlidir” dedi.

  Bunun Türkiye’nin üye oluncaya kadar devam edecek bir süreç olduğunu vurgulayan Babacan, AB üyelerinin de, üyeliği gereği olarak izleme zorunda oldukları kurallarının bulunduğunu, uymamaların halinde diğer üyelerce eleştirildiğini de kaydetti.

  Ali Babacan, “Bizim burada en önemli meselemiz Türkiye’deki gelişmelerin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlamak, doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamak ve tüm bu çalışmalarda da yakın bir diyalog içinde olmak” dedi.

  Belge ile ilgili olarak 27 AB ülkesi nezdinde girişimler yapıldığını da anımsatan Babacan, “Bu belge mümkün olunca doğruları, gerçekleri yansıtacak bir belge olması konusunda çabalar gösterilmişti. Ancak doğru bilgiye dayanarak yapılan yorumlar kuşkusuz AB’nin yorumlarıdır” diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı