Gündem Haberleri

  AB’den Türkiye'ye 'mülteci' takdiri

  Hürriyet Haber
  11.09.2012 - 10:42 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği, Türkiye’nin Suriyeli mültecilere yönelik tavrını, ‘takdir edici’ bulduğunu açıkladı.

  AB Komisyonu’nun İnsani Yardımlardan sorumlu Üyesi Kristalina Georgieva’nın sözcüsü David Sharrock, Türkiye’nin Suriye’den gelen mülteci akını karşısındaki tavrıyla ‘hayranlık uyandırdığını’ belirtti ve “Bütün uluslararası camia tarafından teşekkürü hak etmektedir” dedi.

  Sharrock tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

  “Avrupa Komisyonu Türkiye’de çalışan Birleşmiş Milletler mülteci ajansı için 1 milyon Euro sağlamaktadır. Bu miktar, Suriye’den kaynaklanan oluşabilecek krizler ve bundan etkilenecek olan komşu ülkelerin kullanması içindir.

  17 Nisan 2012’de Türkiye Hükümetinin Suriyeli mültecileri uluslararası masraf paylaşımı doğrultusunda ülkeye kabul etmeye hazır olduğunu açıklamasının ardından AB Sivil Savunma Mekanizması harekete geçirilmiştir. AB üyesi bazı ülkeler tarafından da (İtalya, Fransa, Slovakya, Macaristan, İsveç) hem benzer hem de finansal destek sağlanmıştır.

  Şu an itibarıyla yerlerinden edilmiş Suriyelilerin Türkiye’ye sığınma sayısı 80.000’i aşmaktadır. Türkiye şu zaman zarfı içerisinde uğradığı akın karşısında davranışı ile hayranlık uyandırmış ve bütün uluslararası camia tarafından teşekkürü hak etmektedir. Bu sağlanan destek, örnek alınması gereken bir yardımseverliktir. Ülkeye girişi artan mülteci sayısına müteakiben Avrupa Birliği, BM ajansı, Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Kızılay Dernekleri Komitesi ve Avrupa Sivil Toplum Kuruluşları olarak yardımsever ortaklarına maddi desteğini arttırmayı çok istemektedir. Önümüzdeki dönemde istek olması halinde AB Sivil Savunma Mekanizması tarafından destek sağlanabilecektir.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı