Gündem Haberleri

  'AB çerçeve belgesi rahatsızlık verici'

  İstanbul
  26.09.2005 - 14:34 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği (AB) -Türkiye ilişkilerinde yol haritası ve müzakerelerin kurallarını belirleyen çerçeve belgenin netlik kazandığı bildiriliyor.

  NTV'nin haberine göre taslak belgede Ankara’yı rahatsız eden birçok ifadeye yer veriliyor.

   

  Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinde Ankara’nın izleyeceği yol haritası ile müzakerelerin kurallarını belirleyen çerçeve belgesinin taslak metni, toplam 8 sayfadan oluşuyor.

   

  Ankara’nın kırmızı çizgi olarak tanımladığı bir çok ifadeye yer verilen belgeye, beklenmedik koşullar da eklendi.

   

  Buna göre Brüksel, Ankara’nın Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin OECD ve NATO gibi uluslararası kurumlara üyeliğine engel olmamasını talep ediyor.

   

  Belgede birliğin yeni üyeleri hazmetme kapasitesine de yer veriliyor ve Türkiye’nin ancak Avrupa Birliği kurumları yeniden yapılandıktan sonra üye olabileceği belirtiliyor.

   

  Müzakere çerçeve belgesinde Türkiye’nin ek protokolden doğan yükümlülüklerinin de mutlaka hayata geçirilmesi gerektiği vurgulanıyor.

   

  TÜRKİYE AB ÜYESİ OLSA BİLE TÜRKLERE VİZE GEREKECEK

   

  Müzakerelerin ucunun açık olduğunu ifade eden belge, bu sürecin sonunda, Türk vatandaşlarının serbest dolaşımı, tarım ve yapısal politikalarda kalıcı kısıtlamalar getirilebileceği ifade ediliyor.

   

  Bir başka deyişle Türkiye, Avrupa Birliği’ne tam üye olduğunda bile Türk vatandaşlarının turistik seyahatlerde bile vize almadan Avrupa Birliği ülkelerini ziyaret edemeyecek.

   

  ANKARA DURUMDAN RAHATSIZ

   

  Ankara ise bu koşullardan rahatsız. Özellikle üye ülkelerin uluslararası kurumlara üyeliği konusunda Türkiye’nin vetosunu kullanmama şartının getirilmesi Türk diplomatları rahatsız ediyor.

   

  Müzakere çerçeve belgesi Çarşamba günü üye ülkelerin daimi temsilcilerini bir araya getiren COREPER toplantısında bir kez daha ele alınacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı