Gündem Haberleri

  AB, bir buçuk ayda bir bildiriyi yayınlayamadı

  Zeynel LÜLE / BRÜKSEL
  15.09.2005 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin yayınladığı Kıbrıs deklarasyonuna bir buçuk aydır cevap arayan AB, dün de sonuç alamadı. Karşı deklarasyon 21 Eylül’e kaldı. ‘Bir buçuk ayda bir bildiri yayınlayamayan AB siyaseten tıkanmıştır’ yorumu yapılıyor.

  AVRUPA Birliği, tam tamına bir buçuk aydan beri Türkiye’nin Kıbrıs Rum Kesimi’ni ‘tanımadığına’ yönelik yayınladığı deklarasyona yanıt arıyor. Dün bir kez daha toplanan Avrupa Birliği’nin Brüksel’deki Daimi Temsilcileri (COREPER), yine bir metin üzerinde anlaşma sağlayamadılar. Konunun bir sonraki COREPER toplantısına, yani 21 Eylül’e bırakıldığı açıklandı.

  Böylelikle Avrupa Birliği’nin gündemi sadece Kıbrıs konusuna kilitlenmiş oldu. Türkiye ile müzakerelere ‘yol haritası’ oluşturacak ‘Müzakere Çerçeve Belgesi’ ise hala görüşülemedi. Dünkü COREPER toplantısında Kıbrıs Rum Kesimi, taslak deklarasyonda yer alan ‘tanıma’ ve ‘uygulama’ konularındaki itirazlarını dile getirdi. Atina’nın da destek verdiği itiraz sonrasında, İngiltere tartışmayı bir sonraki COREPER toplantısına bıraktı. Aynı toplantıda Avusturya’nın ‘imtiyazlı ortaklık’ konusunu gündeme getirdiği, ancak bu tezinde yalnız kaldığı öğrenildi.

  Müzakerelerin başlaması için ‘olmazsa olmaz’ koşula sahip çerçeve belgesi hiç konuşulmadı. Müzakerelere üç haftadan daha az zaman kalmasına rağmen, ne AB ülkelerinin Daimi Temsilcileri, ne de AB Dışişleri Bakanları, Kıbrıs deklarasyonundan çok daha önemli ve daha çok ‘tartışmalı’ geçmesi beklenen bu konuyu ele aldılar.

  Bu durum, AB’nin ‘siyasi’ anlamda tıkandığının kanıtı olarak gösteriliyor. 600 bin nüfuslu bir ülkenin, 450 milyonluk birliği bloke edebildiğini gösteren bu tartışmalar, AB’de radikal reformlar yapılmadığı takdirde, sadece ‘Ekonomik birlik’ olarak yerinde sayacağını kanıtlıyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı