GeriGündem AB basını: Uluslararası rezillik önlendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB basını: Uluslararası rezillik önlendi

Yazar Orhan Pamuk hakkındaki davanın düşmesine Avrupa basını büyük yer ayırdı. "Uluslararası rezillik önlendi" gibi yorumlarda bulunan Avrupa gazeteleri, davanın Türkiye’nin imajına zarar verdiğini, düşürülmesinin ifade özgürlüğü için "zafer" oluşturduğunu yazdı.

Olayın iz bırakacağını, hükümetin kredibilitesinin darbe aldığın öne süren Avrupa basını, AB’nin Türkiye üzerinde baskılarını sürdürmesini de istedi.

FINANCIAL TIMES: TÜRKİYE’NİN İMAJINA ZARAR VERDİ

Ekonomi gazetesi Financial Times, Pamuk davasının düşürülmesi ile Türkiye’nin imajına zarar veren ve AB ile ciddi bir çatlak tehdidini yaratan bir yargı sürecine son verildiğini kaydetti. Gazete, AB’nin kararı olumlu karşılarken 301. maddenin kaldırılması talebinde bulunduğuna da dikkat çekti.

GUARDIAN: ULUSLARARASI REZİLLİK ÖNLENDİ

İngiliz The Guardian gazetesi de, devlete hareket suçlamalarının büyük tepki üzerine kaldırıldığını, böylece yazarın mahkum olması halinde büyüyecek uluslararası rezilliğin önlendiğini kaydetti. Gazete, Pamuk’un Türkiye’nin dışında "sıradan" sayılacak bir değerlendirmesinin Türkiye’de protestolara yol açtığını yazdı.

LE FIGARO: OLAY İZ BIRAKACAK

Büyük Fransız gazetelerinden Le Figaro ise, Pamuk hakkındaki davayı düşürme kararı ile Türkiye’nin ortamı sakinleştirdiğini belirtirken ancak TCK reformunundan birkaç ay sonra meydana gelen olayın iz bırakacağını savundu. Gazete, gelişmelerin özellikle Türk milliyetçilerince gösterilen değişime direnme kapasitesinin sorgulanmasına yol açtığını da öne sürdü.

LIBERATION: HÜKÜMET PROSEDÜRÜ BLOKE ETME CESARETİNİ GÖSTERMEDİ

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Liberation da, Pamuk için her şeyin iyi bittiğini, ancak üyelik müzakerelerinin başlarken Erdoğan hükümetinin kredibilitesinin yeni bir darbe aldığını öne sürdü. Gazete "En milliyetçi sektörleri idare etmeye çalışan hükümet, prosedürü bloke etme cesaretini göstermedi" yorumunu yaptı.

DER STANDARD: İFADE ÖZĞÜRLÜĞÜ MÜCADELESİ İÇİN ZAFER

Avusturyalı Die Standard gazetesi de, Pamuk davasının düşmesinin ifade özgürlüğü için mücadele edenler için bir zafer oluşturduğunu yazdı. Davanın Türkiye’yi geçmişi ile yüzleşmeye mecbur ettiğini öne süren gazete, AB’den ifade özgürlüğü davaları konusunda da baskı yapmasını istedi.

DIE TAGESZEITUNG: DAYANIŞMA DİĞER AYDINLARA DA GÖSTERİLSİN

Alman Die Tageszeitung, Pamuk konusunda gösterilen dayanışmanın Türkiye’de yargılanan diğer aydınlara da gösterilmesi gereğini vurguladı. Gazete, Pamuk davasının düşmesine karşı Türkiye’de ifade özgürlüğü alanında önemli bir ilerleme kaydedildiği anlamına gelmediğini de savundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle