Gündem Haberleri

  AB Balkan ülkelerine hazır değil

  Hürriyet Haber
  11.02.2006 - 15:15 | Son Güncelleme:

  Avusturya'da ana muhalefet konumundaki Sosyal Damokrat Parti (SPÖ) lideri Alfred Gusenbauer, “AB'nin Balkan ülkelerini de hazmetmeye hazır olmadığını” söyledi.

  AB'nin “Balkan ülkelerine yerine getirilmesi mümkün olmayan vaatlerde bulunduğunu” belirten Gusenbauer, Avusturya hükümetinin de ”AB dönem başkanı olarak, Birliğin yeni bir genişlemeye hazır olmadığını görmeyerek aynı hatayı işlediğini” kaydetti.

  Türkiye'nin AB'ye tam üye olmasına başından beri karşı olduğunu yineleyen SPÖ lideri Gusenbauer, “AB'nin Balkan ülkelerini de hazmetmeye hazır olmadığını, bu ülkelere kimsenin yapamayacağı vaatlerde bulunulduğunu” bildirdi.
  Avusturya hükümetiyse dönem başkanlığı sırasında “Balkan ülkelerine özel bir ilgi göstereceğini” açıklamış ve özellikle batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği'ne entegre edilmesinin dönem başkanlığının öncelikleri arasında yer aldığını” bildirmişti.

  Avusturya'nın dönem başkanlığında, Türkiye ve Hırvatistan ile katılım müzakereleri başlatılırken, Makedonya'nın aday ülke olduğu, Bosna-Hersek Cumhuriyeti ile Sırbistan-Karadağ cumhuriyetinin de AB ile istikrar ve işbirliği anlaşması için müzakerelere başlayacakları açıklanmıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı