Gündem Haberleri

  'AB açık bir klüp, kriterlere uyan üye olur'

  Hürriyet Haber
  14.10.2005 - 11:43 | Son Güncelleme:

  Fransa’da resmi bir ziyarette bulunan Gyurcsany, Le Figaro gazetesi ile yaptığı söyleşide Türkiye’nin AB üyeliğine destek verdi.  AB’nin genişlemesinin, sadece politikacıların değil, tüm Avrupa halklarının mutabakatını gerektirdiğini belirten Gyurcsany, ancak geleceği düşünmek gerektiğini kaydederek şöyle devam etti: "Biz Macarlar, Türkiye’nin üyeliğinden yanayız. Müzakereler sürdürülmeli, çeşitli olasılıklar dile getirilmeli. Ancak Birlik açık bir klüp: kriterleri yerine getiren üye olabilir."


  Ferenc Gyurcsany, "Birliğin sınırları ne olmalı" yönündeki bir soruyu yanıtlarken de "Yarınki sınırlar bugünkülerin aynısı olmaz. Hiç kimse AB’nin 2020 yılında nasıl olacağını söyleyemez" dedi. Gyurcsany şunları söyledi:
  Tek bildiğim, bizim Balkanlar, Romanya ve Bulgaristan’a karşı sorumluluklarımız olduğu ve Ukrayna ve Türkiye’ye açık olmamız gerektiğidir. Somut statülerine gelince, yeniden konuşmamız lazım. Her durumda Birlik kuzey, doğu ve güneydeki komşuları ile stratejik işbirliğini kurmalı. Gelecekte Birliğe üye olanlar ile üye olmayanlar arasındaki sınırlar hafifleşecek."

  Macaristan Başbakanı, başka bir soruya karşılık da AB’de Türkiye ve Hırvatistan konusunda tartışmaların yapılmasının doğal olduğunu belirterek "Tartışmalar olmaması şoke edici olurdu. Avrupalılar, böyle tartıştıklarına göre demek ki AB’nin geleceği ile ingileniyorlar" dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı