Gündem Haberleri

  99 yıl sonra iade edilen kitap

  Hürriyet Haber
  17.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Stanley Dudek annesinden kalan eşyaları elden geçirirken 99 yıl önce halk kütüphanesinden ödünç alınmış bir kitap buldu. Dudek, kitabı bu hafta iade etti.

  BİLİNDİĞİ gibi, kütüphanelerin ödünç kitap hizmeti vermeye başlaması, kendi çapında bir devrim niteliği taşır. Çünkü, genellikle varlıklı insanların tekelinde olan bilgi, bu hizmet sayesinde kamuya yayılabilmiş, kitap satın alma imkânı olmayan insanlar da kitaplara erişebilme imkânı yakalamıştı.
  Ancak, ödünç kitap verme hizmeti, istismara da son derece müsaitti. Kitabı alıp getirmeyenler, kaybedenler, başkasına verenler derken bu işi birtakım kurallara bağlamak gerekti. Kurallara uymayanlara da ceza söz konusuydu artık. Ancak, ABD’nin Massachusetts eyaletinde bir kütüphaneden 99 yıl önce alınan kitabın nihayet iade edilmesi, bütün bu kuralların gevşetilmesini de beraberinde getirdi.  Stanley Dudek adlı kişinin, annesinin eşyalarını elden geçirirken bulduğu “Facts I Ought to Know about the Government of My Country” (Ülkemin Hükümeti Hakkında Bilmem Gerekenler) adlı kitabı, New Bedford halk kütüphanesine bu hafta iade ettiği bildirildi.
  1910 yılında kütüphane kitaplarının günlük gecikme bedeli 1 cent’ti. Bu durumda, kitap için 361 dolar 35 cent ödenmesi gerekiyordu. Ancak Dudek’ten bu cezayı ödemesi talep edilmedi.

  Kongre, Miles Davis’i hatırladı

  Amerİkan Temsilciler Meclisi, dünyaca ünlü caz ustası Miles Davis’in efsaneleşmiş “King of Blue” albümünü, Amerikan cazına katkılarından dolayı “onurlandırma” kararı aldı.

  Temsilciler Meclisi, albümün piyasaya çıkışının 50. yılı dolayısıyla cazın “ulusal hazine” olduğunu da kabul etti. Davis’in albümünün onurlandırılmasına ilişkin karar tasarısı ise 409 üyenin tamamının oy birliğiyle kabul edildi. Tasarı, Amerikan hükümetinin cazı korumak ve geliştirmek için gereken bütün önlemleri almasını ve New York’ta 1950 ilkbaharında kaydedilen albümü çıkaran Columbia Records’a da tasarının bir kopyasının gönderilmesini öngörüyor.
  32 yaşında ünlenen Amerikalı trompetçi, eski bir kilisede cazın dehalarından birkaçını bir araya getirmeyi başarmıştı. Kayıt, bu yıl Rolling Stone Dergisi tarafından bütün müzik türlerinin gelmiş geçmiş en büyük 500 albümü arasında 12. sıraya yerleştirilmişti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı