Gündem Haberleri

  989 köy yolu ulaşıma kapalı

  A.A
  08.02.2006 - 14:31 | Son Güncelleme:

  Kar yağışı ve soğuk hava yurtta etkisini sürdürmeye devam ediyor. Van, Ağrı, Hakkari, Bolu, Adana, Çankırı, Kocaeli ve Manisa, Ordu, Edirne, Tekirdağ ve Muş'ta toplam 989 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

  Van Valiliği İl Özel İdare Müdürlüğü Karla Mücadele Birimi'nden alınan bilgiye göre, kar yağışı Van'da 98, Ağrı'da 208 ve Hakkari'de 60 köyün yolunu ulaşıma kapadı.

  Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kar ve tipi nedeniyle Yüksekova-Dağlıca, Yüksekova-Şemdinli-Alan, Hakkari-Çukurca ayrım 9. Bölge Hududu ve çığ nedeniyle de Hakkari-Çukurca yolunun kapalı olduğunu söylediler.

  Van Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerine göre, Van'da gece en düşük hava sıcaklığı -8, Ağrı'da -11 derece olarak ölçüldü.

  Kar kalınlığı Van merkezde 45, Ağrı'da 80 santimetre, Hakkari kent merkezinde 1.5, yüksek kesimlerde ise 2 metreye ulaştı.

  Tunceli'nin Ovacık İlçesi'nde de kar kalınlığı 2 metreyi geçti.

  BOLU, ADANA, ÇANKIRI, KOCAELİ VE MANİSA

  Bolu merkeze bağlı ve ilçelerde kar yağışı nedeniyle 213 köy yolu ulaşıma kapandı. Ulaşıma kapanan köy yollarını açma çalışmaları devam ediyor.

  Adana'nın Saimbeyli İlçesi'nde de yoğun kar yağışı nedeniyle 11 köy yolu ulaşıma kapandı.

  Çankırı'da merkezde 3, Atkaracalar 5, Bayramören 13, Çerkeş 4, Eldivan 1, Ilgaz 11, Kızılırmak 4, Kurşunlu 4, Orta 2, Şabanözü 6 ve Yapraklı 6 olmak üzere toplam 59 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

  Kocaeli'nde de İzmit'te 4, Karamürsel İlçesi'nde 3, Körfez İlçesi'nde 3, Derince İlçesi'nde 2, Kandıra İlçesi'nde 9 ve Gebze İlçesi'nde 4 olmak üzere kapalı olan 25 köy yolunun açılması çalışmaları sürüyor.

  Manisa'nın Alaşehir İlçesi'nde de 27 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor. Bu arada, Çankırı'da 287 ve Kocaeli'nde 71 olmak üzere 358 köyün yolu ulaşıma açıldı.

  MANİSA

  Manisa'nın Kula İlçesi'ndeki okullar ve Alaşehir İlçesi'nde köylerden taşımalı eğitim gören okullar 1 gün süreyle tatil edildi.

  Kula Kaymakamı Mehmet Yüce, yoğun kar yağışı nedeniyle köylerde ve merkezde bulunan tüm okulların tatil edildiğini açıkladı.

  KAYSERİ

  Kayseri'de soğuk hava nedeniyle son 10 günde 1028 su sayacı donarak patladı.

  Kayseri Büyükşehir belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürü Ender Batukan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bina dışında bulunan ve ısı izolasyonu iyi yapılmayan su sayaçlarının son günlerde donarak patladığını söyledi.

  EDİRNE

  Edirne Valiliği İl Kriz Merkezi'nden yapılan açıklamada, TEM Otoyolu'nun, Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi mevkiinde tipi nedeniyle kapanması üzerine İstanbul'a ulaşım, Kırklareli'nin Lüleburgaz İlçesi D-100 karayolundan sağlanıyor.

  KIRKLARELİ

  Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kentte bugün ve yarın kar yağışı beklenmediğini, 1 derece olan hava sıcaklığının yarından itibaren 3 dereceye yükseleceğini belirttiler.

  Köye Hizmet Götürme Birimi yetkilileri, Kofçaz ve Vize ilçelerinde 19 köy yoluyla ulaşım sağlanamadığını bildirdiler.

  TEKİRDAĞ

  Tekirdağ'ın Malkara, Muratlı, Saray, Şarköy ve Hayrabolu ilçelerinde 33 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

  Tekirdağ-Şarköy arasında ulaşım sağlanamazken, Malkara'da 2, Şarköy'de 2, Çorlu'da da 1 köye elektrik verilemiyor.

  ANTALYA

  Antalya'nın Korkuteli İlçesi Kaymakamı Rıza Dalan, yaptığı açıklamada, kar yağışı nedeniyle bugün taşımalı eğitim yapan okulların, yarın da tüm okulların tatil edildiğini bildirdi.

  MUŞ

  Muş İl Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Güngör, köy yollarını ulaşıma açık tutabilmek için aralıksız çalıştıklarını söyledi.

  MALATYA

  Malatya'da etkili kar yağışı nedeniyle yolu ulaşıma kapalı köy sayası 18'den 76'ya yükseldi.

  Köye Yönelik Hizmet Birimi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, merkezde 4, Akçadağ'da 3, Arapgir'de 5, Arguvan'da 3, Darende'de 10, Doğanyol'da 4, Hekimhan'da 13, Kale'de 5, Pütürge'de 25, Yeşilyurt'ta ise 4 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

  AFYONKARAHİSAR

  Afyonkarahisar'da yaban hayvanların ağır kış şartlarından etkilenmemesi için hayvanların yoğun olarak bulunduğu bölgelere, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince yaklaşık 20 ton yem bırakıldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı