Mümtazer Türköne Çatlı’nın adamıydı - Hürriyet
 
 
 
 ADnet  
Reklam için
Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
05 Ekim 2015 Pazartesi 04:26

 ADnet  
Reklam için
ÜYE GİRİŞİ / ÜYE OL
BENİM SAYFAM
GÜNDEM
EKONOMİ
MAGAZİN
SPOR
DÜNYA
PLANET
EKONET
PİYASANET
IMKB 82406
DOLAR 1.7690
EURO 2.3580
€ / $ 1.3343
SAĞLIK
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
ASTROLOJİ
TV REHBERİ
EN İYİ ON
YAZARKAFE
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
ANKETLER
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDAA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
HÜRLİST
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
OYUN
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
HÜRRİYET EĞİTİM
HÜRRİYET KAMPÜS
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
YAKALA.CO
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
vimjo alışveriş
SAYISAL LOTO 31/12/2011
2 - 8 - 25 - 27 - 30 - 47
ŞANS TOPU 12/02/2013
4 - 5 - 14 - 18 - 30 - 3
SÜPER LOTO 20/12/2012
19 - 23 - 26 - 28 - 36 - 49
>> On Numara Sonuçları
ANA SAYFAM YAP
FAVORİLERİME EKLE
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
İNTERNET GRUBU
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
Tüm Gündem Haberlerini Okumak İçin
Önceki Haber     Sonraki Haber

Mümtazer Türköne Çatlı’nın adamıydı

13 Ağustos 2008
Aslı SÖZBİLİR/İSTANBUL
Mümtazer Türköne Çatlı’nın adamıydı
Gazeteci Güler Kömürcü ile Tuğrul Türkeş’in dinlemeye takılıp Ergenekon İddianamesi’ne giren bir konuşmaları, Prof. Mümtazer Türköne ile ilgili ilginç bir iddiayı da gündeme getiriyor.

Bu konuşmada Tuğrul Türkeş, kendisini Ülkü Ocağı Başkanı olarak tanıtan Türköne için şöyle diyor: "Bu eskiden Abdullah Çatlı’nın yönetimindeydi. Mümtazer entelektüel ülkücü değil, o artist o!"

ERGENEKON İddianamesi’nin eklerinde yer alan bir telefon konuşmasında, AKP milletvekili Özlem Türköne’nin eşi, Zaman Gazetesi yazarı Prof. Mümtazer Türköne’nin de adı geçiyor. Tutuksuz sanıklardan gazeteci Güler Kömürcü’nün ’Genel Başkanım’ diye hitap ettiği Tuğrul Türkeş adlı kişi, Prof. Mümtazer Türköne’nin, bahsettiği gibi eskiden Ülkü Ocağı’nda yönetici olmadığını, Abdullah Çatlı’nın altında çalıştığını söylüyor. Türkeş, "Mümtazel entelektüel ülkücü değil, o artist o" diyor.

Ülkücü böyle olmaz

Ergenekon’un tutuksuz sanıklarından gazeteci Güler Kömürcü, eski İçişleri Bakanı, şu anda MHP millletvekili olan Meral Akşener ile 25.12.2007’de yaptığı telefon konuşmasında, Tuğrul Türkeş olduğu anlaşılan ’Tuğrul’ adlı biriyle birlikte, bir yazı yazdıklarını anlatıyor. Kömürcü, bu konuşmada Akşener’e şöyle diyor: "Bak; bugün Mümtazer Türköne ile ilgili bir şeyler yazdık Tuğrul’la beraber. Tuğrul’la beraber ona operasyon yaptık, ikide bir çıkıyor, ’Ben Ülkü Ocağı başkanıyım’ diyor ya adam. Ne Ülkü Ocağı Başkanı; yani ne dedik, hiçbir ülkücü böyle olmaz diye..." Akşener ise, Kömürcü’ye, "Evet" diyerek cevap veriyor.

Artist, o artist

Aynı gün, Güler Kömürcü ile Tuğrul Türkeş arasında yaşanan telefon görüşmesinde, Türkeş, Prof. Mümtazer Türköne ile ilgili yazıyı kastederek, "Eline sağlık, güzel olmuş. Şimdi sana tepki gelecek; şöyle, ’Hayır bu eskiden Ülkü Ocağı’nda yöneticiydi, Abdullah Çatlı’nın yönetimindeydi’ diye" diyor. Kömürcü’nün, "Peki onlar bu hakikaten Abdullah Çatlı’nın yönetiminde miydi?" sorusu üzerine Türkeş, "Tabii tabii; Abdullah Çatlı’nın yönetiminde... Mümtezel entelektüel ülkücü değil, o artist o, çok güzel olmuş eline sağlık" yanıtını veriyor.

Notlarından: Komünistler dinamitlendi

DYP eski Genel Başkanı Tansu Çiller’in danışmanlığını da yapan Prof. Türköne hakkında 12 Eylül döneminde dava açılmıştı. MHP-Ülkücü Kuruluşlar davasının iddianamesi ve savcının esas hakkındaki mütalaasında, Türköne hakkında şu ifadelere yer verilmişti: "Sanığın ÜGD yönetim kurulu üyeliğine seçildikten sonra illegal çalışma yaparak masa teşkilatının kurulmasında etkin rol oynadığı, yönetici olarak faaliyeti sevk ve idare ettiği, MHP Gençlik kollarında ele geçen mavi plastik harita metot defterinde, sanığın tuttuğu gece nöbetlerine ilişkin el yazısı ile notlar bulunduğu, 7.10.1977 tarihli notunda (Saat 05.00 civarında komünistlerin oturduğu bir kahve dinamitlenmiş, bizim arkadaşlardan Selim Türkmen yakalanmış, diğerleri aranıyor. Gençlik kollarına bildirildi) denilmektedir. 10.10.1977 tarihindeki nöbetindeki notunda ise kendi el yazısı ile (Keçiören’de komünist öğretmenin evi taşlandı. 4 arkadaşımız şubeye götürüldü) notu bulunmaktadır. Sanığın örgütün amacı doğrultusunda yayınlar yapan Genç Arkadaş dergisinin sorumlusu olduğu, eğitim masasında görev aldığı ve Anayasal nizamı cebren değiştirmeye teşebbüs suçuna feran iştirak ettiği anlaşılmıştır."

(Ergenekon İddianamesi’nden, klasör 437)
Tıkla son dakika haberleri cebine gelsin... İLK 1 AY ÜCRETSİZ
Haberlerimizden anında haberdar olun... HEMEN YÜKLE
 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH