Emekli Sandığı maaşlı ’haham’ - Hürriyet
 
 
 
 ADnet  
Reklam için
Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
09 Ekim 2015 Cuma 13:32

 ADnet  
Reklam için
ÜYE GİRİŞİ / ÜYE OL
BENİM SAYFAM
GÜNDEM
EKONOMİ
MAGAZİN
SPOR
DÜNYA
PLANET
EKONET
PİYASANET
IMKB 82406
DOLAR 1.7690
EURO 2.3580
€ / $ 1.3343
SAĞLIK
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
ASTROLOJİ
TV REHBERİ
EN İYİ ON
YAZARKAFE
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
ANKETLER
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDAA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
HÜRLİST
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
OYUN
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
HÜRRİYET EĞİTİM
HÜRRİYET KAMPÜS
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
YAKALA.CO
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
vimjo alışveriş
SAYISAL LOTO 31/12/2011
2 - 8 - 25 - 27 - 30 - 47
ŞANS TOPU 12/02/2013
4 - 5 - 14 - 18 - 30 - 3
SÜPER LOTO 20/12/2012
19 - 23 - 26 - 28 - 36 - 49
>> On Numara Sonuçları
ANA SAYFAM YAP
FAVORİLERİME EKLE
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
İNTERNET GRUBU
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
Tüm Gündem Haberlerini Okumak İçin
Önceki Haber     Sonraki Haber

Emekli Sandığı maaşlı ’haham’

7 Ağustos 2008
Süleyman DEMİRKAN / ANKARA
Emekli Sandığı maaşlı ’haham’
Kanada’da ’hahamlık’ yapan, Ergenekon davasının ’karakutularından’ Tuncay Güney’le ilgili, şaşırtıcı bir detay ortaya çıktı.

İddianamenin 398’inci klasöründe yer alan ve tüm şüphelilerin onaylı nüfus kayıt örneklerinin verildiği klasördeki bilgilere göre, Tuncay Güney halen Emekli Sandığı’ndan maaş alıyor. Ancak Emekli Sandığı kayıtlarında Tuncay Güney ismi geçmiyor. Bir yetkili, bu duruma ilginç bir açıklama getiriyor: "MİT’tense, kayıtta gözükmez."

ERGENEKON davası belgeleri arasında yer alan bir belge, davanın ’Karakutusu’ durumunda olan ve halen Kanada’da ’haham’lık yapan Tuncay Güney’in halen Emekli Sandığı’ndan maaş aldığı yolundaki iddia soru işaretlerine neden oldu. Ergenekon davasında tüm şüphelilerin onaylı nüfus kayıtlarının bulunduğu 398’inci klasörde, davanın firari şüphelisi durumundaki Tuncay Güney’in de Nüfus Kayıt Örneği belgesi yer aldı. Bu belgede Tuncay Güney’in Emekli Sandığı’ndan maaş aldığı yolunda bir ifade bulunuyor. Ancak bu bilgi Emekli Sandığı kayıtlarında doğrulanmıyor.

Devlet’e çalışması şart

Belgeye göre Tuncay Güney, 25 Ağustos 1972’de Çorum’un Kargı İlçesi’nin Gölet Köyü’nde doğdu. Ana adı Ayşe, baba adı Ali olan Tuncay Güney’in T.C. Kimik Numarası da verilmiş. 11 Haziran 2008, saat 11:52’de, elektronik ortamda Mernis’ten alındığı belirtilen belgede, "İşbu nüfus kayıt örneği İstanbul (CMK 250.maddesi ile görevli) Hazırlık Bürosu’na ibraz edilmek üzere düzenlenmiş olup başka amaçla kullanılamaz" ifadesine yer veriliyor. Belgenin ’Düşünceler’ bölümünde ise, "T.C. Emekli Sandığı Kurumu’ndan maaş almaktadır" deniliyor. Bu belgenin gerçekleri yansıtması için, Güney’in bir kamu kuruluşunda çalışarak ya da başka bir nedenle emekliliğe hak kazanmış olması gerekiyor. Ancak ne Güney’in açıklamalarında ne de yazılanlarda bu konuda bir bilgiye rastlanmıyor.

29’unda emekli mi oldu/_np/7445/6107445.jpg

Ayrıca 1972 doğumlu olan Tuncay Güney, 2001 yılında yurtdışına çıktığında 29 yaşındaydı. Bu yaştaki bir kişinin kamu kuruluşlarında çalışmış olsa bile emekliliğe yetecek süreyi bulabilmesi mümkün gözükmüyor. Yürürlükteki sosyal güvenlik mevzuatına göre bu yaştaki bir kişinin emekli veya yetim aylığı alması olanağı bulunmuyor. Ayrıca, Hürriyet’in Emekli Sandığı’nda yaptığı araştırma, kimlik bilgileri verilen Güney’in emekli aylığı aldığına ilişkin kurumda bir kayıt olmadığını ortaya koydu. Tuncay Güney’in gazi, özürlü ve yetim aylığı aldığına ilişkin bir kayıt da bulunmuyor. Emekli Sandığı kayıtlarında, Çorum İli Kargı İlçesi nüfusuna kayıtlı Tuncay Güney adlı bir kişi bulunmuyor. Hürriyet’in SSK ve Bağ-Kur’dan aylık alanlar arasında yaptığı araştırma da, Tuncay Güney’in emekli maaşı aldığına dair bir bilgiye rastlanmadı. Güney’in, Sosyal güvenlik kurumları nezdinde, iş kazası-meslek hastalığı gibi çok istisnai durumlarda emekli olduğuna dair de bir iz bulunamadı. Mernis’ten alınan belge sahte ise akla şu soru geliyor: Savcı iddianame eki olarak 398’inci klasöre bu yazıyı niçin koydu?

Kayıtlarında 1 Mayıs 1988’de İstanbul’da işe başlamış görünen ve sicil numarası 18037730 olan SGK’dan bir yetkili, MİT, JİTEM gibi istihbarat elemanlarının ve ismi devletçe gizlenen kişilerin kayıtlarının gizlendiğini, bunlara ilişkin emeklilik işlemlerinin de özel kurye ile gizli olarak yapıldığını ve bu gibi kişilere ait bilgilerin sadece getiren, işleyen yetkili kişilerde olduğunu bildirdi.

Şüpheli listesinde

SAVCI Zekeriya Öz’ün iddianamesinin ekleri arasına koyduğu "Şüphelilerin 2005 yılından önceki Adli Sicil Dökümleri" listesinin 119. sırasında Tuncay Güney yer alıyor. Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün 11 Haziran 2008 tarih ve 2007/1536 sayılı yazısına göre Güney’in adli sicil kaydı bulunmuyor. Dava belgelerinde Tuncay Güney’in adı "firari şüpheli" olarak geçiyor.

Sanıklarla ilgili ilginç detaylar

ERGENEKON davasıyla ilgili delillerin yer aldığı 398 numaralı klasörde, sanıkların sabıka kayıtların yanı sıra nüfus kayıt örnekleri de yer aldı. Sanıklara ilişkin ilginç bilgiler şöyle:

Kemal Yalçın Alemdaroğlu: Turan olan soyadını Alemdaroğlu olarak düzelttirdi.

İlhan Selçuk: 13 Ekim 1980’de Beyoğlu 8’inci Noteri’ne vasiyetini düzenlettirdi.

Doğu Perinçek: Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan yaşlılık maaşı alıyor.

Güler Kömürcü: 1980 yılında 1965 olan doğum tarihini 1963 olarak düzelttirdi. T.C. Emekli Sandığından yetim maaşı alıyor.

Tuncay Güney: Siyasi sığınmacı olduğu Kanada’da bir sinagogda rabay olan Tuncay Güney’in nüfus kayıtlarında, din hanesinde ’İslam’ yazıyor. ’Kişilerin olayları’ bölümünde ise T.C. Emekli Sandığı’ndan maaş aldığı belirtiliyor.

(Ergenekon İddianamesi’nden, 398. klasör)
Tıkla son dakika haberleri cebine gelsin... İLK 1 AY ÜCRETSİZ
Haberlerimizden anında haberdar olun... HEMEN YÜKLE
  Yorum Sayısı 3 / 64     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
ali fuat emlük 07/08/2008 - 13:22
vatanseverler içeri,ne idüğü belirsiz tipler maaşa bağlanıp dışarı,durumları mı oluyor şimdi bu durum?
Çok İyi %41 İyi %14 Normal %13 Kötü %15 Beğenmedim %16
mustafa ozdemir 07/08/2008 - 13:16
bir de cemaat ve akp nin terörü kiritik anlarda kullanmaları hariç,20 yıldır terörün verdiği zararları nazara vermek yerine yeni kurgular yapıp ve bu kurguları cemaat aleyhinde konuşucak birisi ile ilişkiliymiş zannı vermek,birde o şahıs bu ülkenin dertleri için ağır hasta olmuşsa allah hsp sorar,
Çok İyi %24 İyi %15 Normal %16 Kötü %15 Beğenmedim %27
mustafa ozdemir 07/08/2008 - 13:05
terör den dolayı belli kesime tepkimiz birileri tarafından yanlış anlaşılmamalı amerikalılar da avrupalılarda 20 yıl bu tür terör görselerdi belki bin kat fazla milliyetçi olurlardı,bu durumumuzdan amerikalılar ve turkiyede ki gayrı müslim kardeşlerimiz rahatsız olmamalılar,
Çok İyi %33 İyi %14 Normal %14 Kötü %14 Beğenmedim %22
Bu haberin diğer yorumcuları
mustafa ozdemir
NURSEN DEMİRKOPARAN
zeynep zzzzzz
suzan ağgül
Zafer Özkün
İNCİ İNCİ
zuhal gungor
MURAT KAYA
Tan Osmançelebioğlu
necdet cerci
yengeç burcu
Gafur SAHINTÜRK
GÜNÜN EN AKTİF YORUMCULARI
HAFTANIN EN AKTİF YORUMCULARI
EN İYİ YORUMCULAR
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 64     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH