GeriGündem 93 yaşındaki nine çıplak arandı iddiası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

93 yaşındaki nine çıplak arandı iddiası

93 yaşındaki nine çıplak arandı iddiası

CHP’li Ali Haydar Hakverdi’ye mektup yazan bir mahkûm cezaevi ile ilgili şoke eden iddialarda bulundu. Hakverdi’nin bir soru önergesi ile Meclis’e taşıdığı iddialar arasında cezaevine yakınını görmeye gelen 93 yaşındaki kadının çıplak arandığı iddiası da var...

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, 93 yaşındaki bir mahkûm yakınının iç çamaşırı ve eteği çıkarılarak çıplak aramaya maruz kaldığı iddiasını TBMM gündemine taşıdı. Hakverdi, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a “2 Eylül 2015’te İzmir 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde mahkûm yakınını ziyarete giden 93 yaşındaki anneannesi ve 60 yaşındaki teyzesinin eteği ve iç çamaşırı çıkarılarak çıplak arama mı yapılmıştır? Yapılmış ise çıplak aramayı yapanlar hakkında işlem yapmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Milliyet'ten Meriç Tafolar'ın haberine göre Hakverdi, kendisine ulaşan bir mahkûm mektubunu TBMM gündemine taşıdı. Hakverdi, Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Türkiye’de her gün bir hapishaneden baskı, tecrit ve işkence haberi gelmektedir. İzmir F Tipi hapishanelerinde yaşanan baskı ve işkenceler ile ilgili tarafıma çok sayıda mektup gelmektedir. Gelen mektuplarda yaşanan saldırılar ve baskılar yer almaktadır” dedi. Hakverdi, şu soruları yöneltti:

Mahkûma ikinci kelepçe

- Hasta mahkûmlar, Hastaneye sevk edilirken ellerine takılan kelepçe dışında ikinci bir kelepçe ile mahkûmun koluna giren askerlere kelepçelendiği iddiası doğru mudur? Doğru ise doktor muayenesine götürülen mahkûma ikinci kelepçe takılmasının gerekçesi nedir?
- İkinci kelepçeyi kabul etmeyen mahkûmların hastaneye sevk edilmediği iddiaları doğru mudur?
- İzmir 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde hükümlü ve tüberküloz tedavisi gören bir mahkûmun ikinci kelepçeyi kabul etmediği için tedavi ettirilmediği iddiası doğru mudur?
- İzmir 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde hükümlü diyabet ve çölyak hastasıbir mahkûmun, hastanede takılmak istenen ikinci kelepçeyi kabul etmediği için görevli jandarmaların saldırısına uğradığı ve hastane koridorlarında yerde sürüklendiği iddiaları doğru mudur? Bu konuda bir soruşturma başlatılmış mıdır?
- 2 Eylül 2015 tarihinde İzmir 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde mahkûm yakınını ziyarete giden 93 yaşındaki anneannesi ve 60 yaşındaki teyzesinin eteği ve iççamaşırı çıkartılarak çıplak arama mı yapılmıştır? Yapılmış ise çıplak aramayı yapanlar hakkında işlem yapmayı düşünüyor musunuz?

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle