Gündem Haberleri

  93 operasyon, 312 tutuklama

  Hürriyet Haber
  09.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Olağanüstü Hal Bölgesi'nde Ocak ayından bu yana Hizbullah örgütüne karşı düzenlenen 93 operasyonda gözaltına alınanlardan 312'si tutuklandı. OHAL Valisi, ölü ele geçirilen Hüseyin Velioğlu'nun komşu bir ülkede eğitildiğini söyledi.

  OLAĞANÜSTÜ Hal Bölge Valisi Gökhan Aydıner, OHAL kapsamındaki il ve mücavir illerde 17 Ocak'tan itibaren yapılan 93 operasyonda, gözaltına alınan Hizbullahçılardan 312'sinin tutuklandığını söyledi.

  Diyarbakır'daki Bölge Valiler toplantısına katılmak üzere gelen Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Başyardımcısı Korgeneral İlker Başbuğ'u makamında kabulü sırasında, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Aydıner, Hizbullah terör örgütüne yönelik operasyonlarla ilgili bilgi verdi. Aydıner, 1992 yılından bu yana Hizbullah'a yönelik toplam 1326 operasyon gerçekleştirildiğini, 5 bin 15 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 1530'unun tutuklandığını söyledi. 17 Ocak tarihinden bu yana Hizbullah'a yönelik 93 operasyonun yapıldığını, gözaltına alınan 747 kişiden 312'sinin tutuklandığını belirten Aydıner, ‘‘Hizbullah çok büyük bir darbe yedi. Örgütün başı komşu bir ülkede bu iş için eğitilmiş. Örgütün beyni gitti. Üst düzey yöneticileri yakalanmışsa örgüt darbe yemiştir. Tek örgüt elemanı kalmayıncaya kadar bu mücadelemizi sürdüreceğiz’’ diye konuştu. Aydıner, Hizbullah eylemlerinin başlangıç yerinin Diyarbakır olduğunu ve 500 PKK'lı ile 200 Hizbullahçı'nın birbirlerini öldürdüklerini ifade ederek, ‘‘Ancak Hizbullah daha sonra kaçırdıkları kişileri sorgulamaya ve öldürmeye başladı. Çok büyük çapta gizlenmiş cesetlerin çıkacağını tahmin etmiyoruz. Vardır, ama çok büyük çapta olduğunu sanmıyoruz’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı