Gündem Haberleri

  90 kişilik güvenlik timleri göreve başladı

  Hüseyin TÜCCAR- Selahattin BUDAKOĞLU/BURSA, (DHA)
  05.01.2011 - 15:27 | Son Güncelleme:

  BURSA Emniyet Müdürlüğü hırsızlık, yankesicilik ve kapkaç olaylarına müdahale etmek için 3 ay boyunca oyunculuk ve drama dersi alan 90 polis, halkın yoğun olduğu bölgelerde sakat, dilenci ve alkolik rolleri yaparak suçluların yakalanmasını sağlayacak. Mağdurun polis, yankesicinin polis, yakalayanın da polis olduğu tatbikatta vatandaşlar, gerçek bir olaymış gibi hırsızı linç etmeye kalktı. Görevliler olayın bir tatbikat olduğunu ve polislerin görev yaptığını anlatarak vatandaşın öfkesini önledi.

  Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından daha önce uygulanan mısırcı, kestaneci, baloncu, palyaço gibi görünüp suçluların korkulu rüyası haline gelen Güven Timleri bugünden itibaren rol değiştirdi. 3 ay süreyle Devlet Tiyatrosu Müdürü Halil Balkanlar"dan oyunculuk ve drama dersleri alan 90 polis memuru, halkın yoğun olarak bulunduğu cadde, alışveriş merkezleri, metro istasyonları ve toplu taşıma araçlarında görevlerini ama, sakat, dilenci, alkolik rolleri yaparak sürdürecekler.

  Asayiş Şube Müdürü Arif Bozdemir yaptığı açıklamada, suçlularla daha etkin bir mücadele kapsamın yürütülen çalışmalarda Güven Timleri’nde görev yapan polislerin aldıkları tiyatro ve drama eğitimleriyle suçluluk psikolojisi ve empati yeteneklerini geliştirdiklerini belirterek, "Suçlu olduğundan şüphelendiğimiz şahısları onlara hissettirmeden izleyerek olay meydana geldiği anda yakalanmasının sağlayacağız" dedi.

  Güven Timlerinin geçenr yıl 690 olaya müdahale ederek suçluların yakalanmasında etkili olduklarına dikkat çeken Bozdemir, "2011’de de değişen yüzleriyle özellikle turistlerin yoğun bulunduğu tarihi mekanlarda da görev yapacak timlerle suç oranlarının daha da azalmasını bekliyoruz" dedi.

  Eğitimlerini tamamlayan Güven Timleri görev yerleri olan Kapalı Çarşı’da yaptıkları tatbikatla meydana gelen bir yankesicilik olayına müdahale ettiler. Mağdurun polis, yankesicinin polis, yakalayanın da polis olduğu uygulamalı derste vatandaşlar gerçek bir olaymış gibi hırsızı linç etmeye kalktı. Görevliler olayın bir tatbikat olduğunu ve polislerin görev yaptığını anlatarak vatandaşın öfkesini önledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı