Gündem Haberleri

  9 komutan ifadede tatbikatlar iptal

  Metehan DEMİR-Arda AKIN
  27.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Efes ve Denizkurdu tatbikatlarının iptalinin üzerindeki sır perdesi dün Başkent’te gerçekleşen bir dizi üst düzey görüşmeden sonra kalkıyor.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile görüşen Başbakan Tayip Erdoğan, gazetecilerin tatbikat iptalleriyle ilgili sorusu üzerine şunları söyledi: “Aynen açıklandığı gibi başka hiçbir şey yok. İddialar üzerine durmayın Silahlı Kuvvetler ne diyorsa ona bakın. Biraz fazla muamma haline getiriliyor. Söyledikleri şey burada askeri gerekçeler sebebiyle yaptık. Sordum Genelkurmay Başkanımız, ‘Gerçekten benim tasarrufum’ dedi. ‘Böyle bir tatbikatta, sizin kanaatleriniz çok önemli, sivil yönetim olarak illa da yap diye dayatmamız olmaz’ dedim. Komutanlar ifadeye çağrılmış diye öğrendim. Nedir, ne var ne yok bilemiyorum. Hava Kuvvetleri Orgeneral Balanlı, üç deniz, 7 hava, içeriğinde ne var ne yok bilemiyorum.”

  7 paşa ifadeye çağırıldı

  Balyoz Davası kapsamında aralarında Harp Akademileri Komutanı Org. Bilgin Balanlı’nın da bulunduğu 7 paşa ve iki subay toplam 9 muvazzaf asker ifadeye çağırıldı. Genelkurmay’ın iki ayrı tatbikatı, komutanların ifadeye çağırılması üzerine iptal ettiği iddiaları doğrulanamadı.

  Dava devam ederken, polisin Eskişehir’de hava istihbaratçı emekli Albay Hakan Büyük’ün çiftliğinde yaptığı aramada, yeni belgelere ulaşılmıştı. İddiaya göre belgelerde, Adıyaman Menzil Tarikatı’na ait Eskişehir Sivhisar’daki Bilvanis Çiftliği, Org. Balanlı’nın 1’inci Hava Kuvvetleri Komutanlığı yaptığı dönemde, RF-4 keşif uçaklarıyla izlemeye alındı. Ayrıca çiftlikle ilgili karadan da istihbarat çalışmaları sürdürüldü. İrticai faaliyette bulunulduğu ileri sürülen çiftliğe operasyon yapılması için 2007 yılında düğmeye basıldı. Ancak operasyon son anda durduruldu. Belgeler arasında ayrıca “gizli” ve “kişiye özel” ibareli fişleme raporları ele geçirildi.

  Balyoz Davası kapsamında yeni ele geçirilen belgeler kapsamında Org. Balanlı ile birlikte Korgeneral Turgut Atman, Tümgeneraller Beyazıt Karataş ve Nedim Güngör Kurutaş, Tuğgeneraller Mehmet Eldem ve Erhan Pamuk, Tümamiral Sinan Ertuğrul ve Kurmay Albay Mehmet Örgen ile ismi öğrenilemeyen üst düzey bir subay ifadeye çağırıldı. İddiaya göre, 7’si general toplam 9 muvazzaf askerin ifadeye çağırılması, Genelkurmay Başkanlığı’nca tepkiyle karşılanarak düzenli olarak yapılan iki ayrı tatbikat iptal edildi. Ancak Genelkurmay yetkilileri söz konusu iddiaları doğrulamadı. Bugün ifadeye çağırılan subaylardan Org. Balanlı, Korgeneral Atman, Tümgeneral Karataş, Tümgeneral Kurutaş ve Tuğgeneral Eldem dün sağlık raporu aldı. Söz konusu generallerin bugün ifade vermeye gitmeyecekleri ileri sürüldü.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı