Gündem Haberleri

  9 Ekim'e kadar Apo Suriye'den çıkmazsa Türkiye saldıracak

  Hürriyet Haber
  15.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK gazetesinin iddiası

  Terör örgütünün Avrupa'daki yayın organı Özgür Politika Gazetesi, Apo'nun Suriye'den çıkarılmasını NATO, ABD, Türkiye, İsrail, Yunanistan, Rusya ve batılı ülkelerin planladığını iddia etti.

  TÜRKİYE'de yıllarca kan dökerek 35 bin vatandaşımızın ölümüne neden olan PKK terör örgütünün başı Abdullah Öcalan'ın Suriye'deki ininden çıkışı ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. PKK'nın Avrupa'daki yayın organı Özgür Politika Gazetesi Öcalan'ın Suriye'den çıkartılmasını Türkiye, ABD, NATO, bazı batılı ülkeler ve Rusya'nın planladığını yazdı.

  Özgür Politika'nın öyküsü şöyle:

  Planı ABD, İsrail, Türkiye, Yunanistan, Rusya ve batılı ülkeler hazırladı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Suriye arasında gizli diplomasi trafiği başlattı. Türkiye'ye telkinde bulunmayan ABD'li yetkili, Hafız Esad yönetimine 9 Ekim'e kadar Öcalan'ı ülkeden çıkarmadıkları takdirde Türkiye'nin askeri işgal harekatı başlatacağı tehdidinde bulundu.

  DEMİREL'E ABD'DEN MESAJ

  Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek kriz tırmanırken Suudi Arabistan gezisini yarıda keserek önce Şam'a sonra da Ankara'ya geçti. 6 Ekim 1998 Salı Günü Mübarek ve heyeti Çankaya Köşkü Mavi Salonu'nda ağırlanıyordu. Yemekte Demirel'e ‘‘çok önemli bir bilgi notu’’ ulaştı. ABD Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla Washington'dan gönderilen notta şu ifadelere yer veriliyordu: ‘‘ABD yönetimi, PKK terör örgütü ve Abdullah Öcalan'ın ülkelerinde barındırılmasının yarattığı sorunlar konusunda Suriye yönetimini uyardı. Durumun vahameti kendilerine bildirildi. Türkiye haklıdır. Sabrınızın taştığını biliyoruz. Suriye yönetimine, terörizmi desteklediklerini, Türkiye'nin bundan rahatsızlık duyduğunu, ABD'nin de Türkiye'yi anladığını belirttik. Sonuçlarının çok ciddi olabileceğini ifade ettik’’

  Demirel'e sunulan bu çok önemli mesajdan, yanıbaşında oturan Mübarek'in haberi olmaacaktı. Yemekten sonra Cumhurbaşkanlığı çalışma ofisinin bulunduğu binaya geçildi ve ‘‘Kırmızı Salonda’’ Öcalan'ın ‘‘Suriye'den çıkarılma sürecinin kilometre taşı niteliğindeki’’ toplantı start aldı.

  Erbaş ‘Hizbullah uyduruk’ dedi

  HİZBULLAH militanlarına İran'ın verdiği destek ortaya çıkarken, bu ülkenin Ankara Büyükelçiliği'ni ziyaret eden FP Van Milletvekili Fethullah Erbaş, ‘‘uyduruk’’ diye nitelendirdiği örgütün Tahran'la ilgisi olmadığını savundu. İran'dan her gün yarım saat Türkçe yayın yapan Sahar TV'nin haberine göre Türkiye-İran Meclis Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı Erbaş'ın, İran'ın Ankara Büyükelçiliği'ni ziyaret etti. Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerin bir takım güçler tarafından bozulmak istendiğini öne süren Erbaş Hizbullah'a değinerek, 'Uyduruk örgüt' olarak niteledi. Erbaş, bu örgüt ile İran arasında hiçbir bağlantı bulunmadığını, bu konuda gerçeklerin ortaya çıkması için TBMM'nin araştırma yapmasını ve hükümet aleyhine gensoru verdiklerini anlattı. Erbaş PKK'nın kaçırdığı askerleri geri almak için örgütün Kuzey Irak'taki kampına giden grupta da yer almıştı. Burada PKK flaması altında fotoğraf da çektiren Erbaş, eleştirilere hedef olmuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı