GeriGündem 9 DHKP-C’li için yakalama kararı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

9 DHKP-C’li için yakalama kararı

9 DHKP-C’li için yakalama kararı

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın, adliyedeki odasında teröristlerce rehin alınıp şehit edilmesiyle ilgili soruşturmada, DHKP/C terör örgütü yöneticisi 9 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Teröristlerin eylem sırasında Yunanistan ve Bulgaristan’daki kişilerle telefon irtibatlarının olduğu, savcıyı öldürme talimatının yurtdışındaki örgüt yöneticilerinden geldiği belirtildi. İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığı’ndan İstanbul 10’uncu Sulh Ceza Hâkimliği’ne gönderilen yazıda, şehit savcının odasına, kendisini rehin alan teröristler tarafından yasadışı silahlı terör örgütü simgelerinin asıldığı belirtildi.

Bu durumun olay yerinde ölü ele geçirilen şüphelilerin doğrudan terör örgütünün merkez ve genel komitesi ile irtibatlı olduklarının göstergesi niteliğinde olduğu öne sürüldü. Teröristlerin telefon dinleme kayıtlarına göre eylem sürecinde ve müzakereler devam ederken sürekli yurtdışı (Yunanistan-Bulgaristan) ile irtibatta bulundukları ifade edildi.

Şüpheliler hakkında kırmızı bülten çıkartılması için haklarında tutuklanmalarına yönelik yakalama emri çıkartılması talep edildi. Mahkeme, Faruk Ereren, Şadi Naci Özpolat, Seher Demir, Şerafettin Gül, Mesut Demirel, Zerrin Sarı, Hüseyin Fevzi Tekin, Nuri Eryüksel ve Musa Aşoğlu hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, tasarlayarak öldürmek”ten tutuklanmalarına yönelik yakalama emri çıkarttı. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle