Gündem Haberleri

  9 bin mağdur bekliyor

  Ali VARLI/BERLİN
  10.07.2015 - 23:59 | Son Güncelleme:

  DENİZ Feneri e.V. mağdurlarının haklarının korunması için Almanya’daki Frankfurt Mahkemesi tarafından görevlendirilen İflas Masası, sanıklar hakkında beraat ve zamanaşımı kararı veren İstanbul 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararını yazmasını bekliyor. Frankfurt İflas Masası, 15 Mayıs’ta mahkemenin kısa kararını açıklamasının ardından, karara itiraz edeceklerini belirterek, “Bize başvuran 9 bin mağdur var. Biz mağdurların haklarını korumak zorundayız” dedi.

  41 MİLYON EURO

  Frankfurt Mahkemesi’nce, sanıkların yargılanmaya başlandığı dönemde, Deniz Feneri’nin mal varlığının tespit edilip mağdurlara dağıtılması amacıyla görevlendirilen masaya, yaklaşık 9 bin kişi başvurdu. İflas Masası, Hürriyet’e, “6 yıldır Deniz Feneri dosyasına bakıyoruz. Türkiye’deki zamanaşımı ve beraat kararına Deniz Feneri’nin Türkiye’deki mal varlığının tespiti için itiraz ettik” bilgisini verdi.
  İflas masası yetkilisi, “Farklı miktarda mağduriyetleri var bu insanların. Almanya’da mahkemece el konulan Deniz Feneri’nin parası bizim hesaplarda duruyor. Türkiye’deki dava süreci tamamlanmadığı için bu parayı mağdurlara henüz dağıtmadık. Almanya’da el konulan para miktarını açıklayamayız. Tüm süreç tamamlanıp gerçek mal varlığı tespit edilince mağdurlara eldeki para dağıtılacak. Biz Türkiye’de Deniz Feneri’nin mal varlığının olduğuna inanıyoruz. Frankfurt Mahkemesi 41 milyon Euro toplandığını tespit etti. Ancak bu paranın bir miktarının Türkiye’de olduğuna inanıyoruz” dedi.


  ÜÇ SANIK CEZA ALDI

  Frankfurt Savcılığı, Almanya’da 1999’da kurulan Deniz Feneri Derneği adına 2002-2007 arasında 41 milyon 423 bin 158 Euro bağış toplandığını tespit etti. Kara para aklandığı şüphesiyle savcılık 2008 yılında harekete geçti. İhbarlar üzerine Hessen Eyalet Savcılığı, Başkan Mehmet Gürhan, muhasebeci Firdevsi Ermiş ve ikinci başkan Mehmet Taşkan’a dolandırıcılık, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı suçlarından dava açtı. Frankfurt’ta yapılan yargılama sonucu Mehmet Gülhan 5 yıl 10 ay, Mehmet Taşkan 2 yıl 9 ay ve Firdevsi Ermiş ise 1 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aralarında eski RTÜK Başkanı Zahit Akman’ın da bulunduğu bazı şüpheliler hakkında da dava açılmış ancak Türkiye şüphelileri iade etmeyince Akman ve diğer şüpheliler Almanya’da yargılanmamıştı. Almanya’daki Deniz Feneri e.V. bağlantılı soruşturmanın Türkiye ayağında ise delil yetersizliğinden beraat verilirken 7.5 yıllık zamanaşımı süresi de dikkate alınarak dava düşürülmüştü.


  KAYIP 11 MİLYON EURO

  Karara itiraz eden Deniz Feneri e. V. İflas Müdürlüğü’nün Türkiye’deki avukatlarından Mehmet Doğan, “Deniz Feneri e. V. kurulduğu günden itibaren topladığı toplam bağış miktarı 41 milyon Euro’dur. Bu miktarın yaklaşık 11 milyon Euro’su kayıp. Ancak kayıp olan 11 milyon Euro’nun tahsil edilmesi yönünde şu ana kadar Almanya bize herhangi bir talepte bulunmadı” dedi.


  ALMANYA ADALET BEKLEMESİN

  TÜRKİYE’deki Deniz Feneri soruşturmasını yürütürken görevden alınarak haklarında dava açılan ve beraat eden, halen Ankara Adliyesinde görev yapan savcı Nadi Türkaslan ve Abdul Vahap Yaren, Alman makamlarının Yargıtay’a itiraz başvurusunu değerlendirdi. Yaren “İşini doğru yaptığı için savcısını yargılattıran bir yargı sisteminde, Alman Hükümetinin yaptığı başvuruya bir sonuç çıkacağını sanmıyorum. Bana göre Türk yargısı yerlerde sürünüyor” dedi. Savcı Türkaslan ise “Almanya, kararı inandırıcı bulmamış ki, itiraz dilekçesi veriyor. Karar inandırıcı olsaydı Almanya itiraz etmezdi” dedi. (Nurettin KURT/ ANKARA)

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı