Gündem Haberleri

  86. madde bu hafta Meclis'te

  Hürriyet Haber
  04.11.2001 - 12:22 | Son Güncelleme:

  34 maddelik Anayasa değişikliği paketinde Cumhurbaşkanı Sezer'in referandum istediği tek madde olan 86. madde bu hafta Meclis'e geliyor. Bu tek maddelik değişikliğin Meclis'ten geçmesi halinde referandum da ortadan kalkmış olacak.

  TBMM Genel Kurulu'nda toplam 1030 maddeden oluşan Türk Medeni Kanunu Tasarısı'nın, görüşmeleri bu hafta da sürecek. TBMM Genel Kurulu'nun 6 Kasım Salı günkü birleşiminde, SP'lilerce özelleştirme uygulamaları konusunda Hükümet hakkında verilen gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmaması görüşülecek.

  TBMM Danışma Kurulu'nun 5 Kasım Pazartesi günü toplanarak, bu haftanın çalışma programını belirlemesi beklenirken, iktidar partilerinin çalışma saatlerinin 14.00-24.00 olarak belirlenmesini önerecekleri bildirildi.

  KORAY AYDIN'IN İSTİFASI

  Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı, MHP Ankara Milletvekili Koray Aydın'ın milletvekilliğinden istifasının da bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda oylanması bekleniyor.

  Aydın, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda yürütülen yolsuzluk operasyonu sonrasında 5 Eylül 2001 tarihinde bakanlık görevinden ve milletvekilliğinden istifa etmişti.

  Koray Aydın'ın istifasının kabulü için, karar yeter sayısı (138) bulunması koşuluyla oylamaya katılanların çoğunluğunun oyu yeterli olacak.

  TÜRK MEDENİ KANUNU

  Bu arada, toplam bin 30 madden oluşan ve temel kanun olarak görüşülen Medeni Kanun Tasarısı'nın görüşülmesine TBMM Genel Kurulu'nda devam edilecek.

  10 bölümde görüşülecek tasarının ilk 4 bölümü geçen hafta kabul edilmişti.

  86. MADDE DEĞİŞİKLİĞİ

  Öte yandan, Anayasa'nın milletvekillerinin özlük haklarına ilişkin 86. maddesini yeniden düzenleyen değişiklik teklifinin de, ilk tur görüşmelerinin TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta içinde yapılması bekleniyor.

  Sözkonusu değişiklik teklifi, iktidar ortağı partiler ile DYP'li milletvekillerinin imzasıyla geçen hafta Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

  Sözkonusu teklif ile 86. maddenin birinci fıkrasının birinci cümlesi ''TBMM Üyelerinin ödenek, yolluk ve emeklilik işlemleri kanunla düzenlenir'' şeklinde değiştiriliyor. Fıkranın sonuna da ''TBMM üyeleri ile bunların emeklileri T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilirler ve üyeliği sona erenlerin istekleri halinde ilgileri devam eder'' ibaresi ekleniyor. Aynı maddenin ikinci fıkrasında geçen ''sosyal güvenlik kuruluşları'' ibaresi de ''T.C. Emekli Sandığı'' olarak değiştiriliyor.

  PLAN BÜTÇE KOMİSYONU

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bakanlıkların 2002 Yılı Bütçe veKesin Hesap Kanunu tasarılarının görüşülmesine devam edilecek. Bu hafta Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Enerji ve Tabii Kaynaklar, İçişleri, Turizm, Kültür, Bayındırlık ve İskan, Ulaştırma, Milli Eğitim Bakanlıkları, YÖK, TBMM ve Cumhurbaşkanlığı bütçeleri ele alınacak.

  TBMM KİT Komisyonu da Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri toplanarak gündemindeki kurumların hesaplarını görüşecek.

  Adalet Komisyonu da 8 Kasım Perşembe günü toplanarak DGM'lerin kuruluşu ve yargılama usulleri kanunda değişiklik öngören tasarıyı görüşecek.  

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı