Gündem Haberleri

  8500 kişi hasta, Başkan 'panik yok' diyor

  Soner KAVAK- Hasan BÖLÜKBAŞ/AKSARAY, (DHA)
  22.05.2008 - 13:32 | Son Güncelleme:

  AKSARAY'da 14 Mayıs günü başlayan ve hastanelere başvuranların 8 bin 500 ulaştığı Norovirüs salgınında kent sakinlerinin tedirginliği sürüyor.

  Ev hanımları içme sularını kaynatarak kullandıklarını belirterek, “Suyu kaynatıp içiyoruz. Ama meyve ve sebzeleri, elimizi yüzümüzü şebeke suyuyla yıkıyoruz. Dişlerimizi fırçalıyoruz. Duş alıyoruz” diyerek çaresizliklerini dile getirdi. Belediye Başkanı AKP'li Nevzat Palta ise “Şehrimizde panik yok. Paniğe gerek de yok. Dün yapılan tahlillere göre içme suyumuzda sıkıntı yok. Vatandaşlarımız içme sularını tedbiren kaynatsın” diye konuştu.

  Kent merkezinde karın ağrısı, mide bulantısı, ishal şikayetiyle hastanelere başvuranların sayısı bugün itibarıyla 8 bin 500'e ulaştı. Kriz Merkezi yetkilileri, vatandaşları hijyen kurallarına uymaya çağırarak, “Hijyen kurallarına azami ölçüde dikkat edilmeli. İçme suları mutlaka kaynatılarak tüketilmeli. Bunun yanı sıra meyve ve sebzeler de önce sirkeli suda bekletilmeli ya da klor tableti atılmış sularda yıkanmalı” dedi.

  Evde içme sularını kaynatarak kullandıklarını söyleyen 22 yaşındaki Ayşe Emel Hançerlioğlu, ancak sebze ve meyveleri yıkarken şebeke suyunu kullandıklarını söyledi. Dişlerini fırçalarken, duş alırken şebeke suyundan faydalanmak zorunda kaldıklarını söyleyen 19 yaşındaki Ayşe Gökçe “Buna çare bulamadığımız sürece virüse yakalanmaya devam edeceğiz” dedi.

  Üniversite öğrencisi 19 yaşındaki Fatma Eş ise evde mümkün olduğunca şişe suyu tüketmeye gayret ettiklerini belirterek, “Ekonomik nedenlerle bunu sürekli yapamıyoruz. Ancak, kaynatılmış su içmeye çalışıyoruz. Ben de rahatsızlanarak hastanelik oldum” dedi. Üniversiteli 21 yaşındaki Cengizhan Yiğitbaşı da hastaneye kaldırıldığını ve serum tedavisi yapıldığını belirterek, “Yetkililer bir an önce kalıcı tedbirler almalılar” dedi.

  İçme suyunu sokaklardaki tatlı su çeşmelerinden karşılayan 21 yaşındaki Meltem Tarsuslu ise “Tatlı su çeşmelerinden aldığımız suları kaynatmadan tüketiyoruz. Bunun ne kadar sağlıklı olduğunu bilmiyorum” dedi.

  BAŞKAN PALTA: PANİK YOK

  Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, kentte yaşananları DHA'ya değerlendirdi. Paniğe gerek olmadığını söyleyen Palta, “Ben görevimi iyi yapıyorum. İşimi iyi biliyorum. 4 yıldır görevimin başındayım. İlk göreve geldiğimde verdiğim talimat, arıtma sistemini iyileştirmek oldu. 300 kilometre kanalizasyon hattı yaptım. Bu yıl 100 kilometre daha yapıyoruz” dedi.

  Halkı, kaynağı belli olmayan kuyu suyu gibi suları kullanmaması konusunda uyaran Palta, şöyle devam etti:
  “Bu yaşadıkarımız bir afet. Tedbirlerimizi ona göre alıyoruz. Bu sabah aldığımız son rakamlara göre hasta sayısı 8 bin 500'e ulaştı. Günlük hasta sayısında ciddi bir düşüş var. Şehrimizde panik yok. Paniğe gerek de yok. Şunu açıkça söylüyorum; İçme sularında dün yapılan tahlillere göre içme suyumuzde hiç birsıkıntı yok. Vatandaşlarımız tabiki içme sularını kaynatsın. Tedbiren yapsın. Hijyen kurallarına dikkat etsinler. SağlıkBakanlığıyetkillieri söyledi. Bu virüsü yok etme şansımız yok. Yapacağımız şey, hijyen kurallarına uyarak bu illetin yayılmasını engellemek.”

  ‘SAĞLIK ÜZERİNDEN SİYASET YAPIYORLAR’

  Başkan Nevzat Palta, MHP Aksaray Merkez İlçe Teşkilatı'nın kendisi hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na, ‘görevi ihmal’ iddiasıyla suç duşurusunda bulunmasına tepki gösterdi. Palta, “Sağlık üzerinden, insan sağlığından, çoluk çocuğun sağlığı üzerinden siyaset yapılmaya çalışılıyor. Bunu yapanları milletimizin vicdanına havale ediyorum. Gerçekten insan sağlığı üzerinden de siyaset yapılabildiğini bize gösterdiler” dedi.

  MİLLİ TAKIM SEÇMELERİ ERTELENDİ

  Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu tarafından 23- 25 Mayıs tarihleri arasında Aksaray Atatürk Spor Salonu'nda yapılacak olan, ‘Gençler, Büyükler ve Ustalar Avrupa Şampiyonası Milli Takım Seçme Yarışları, virüs salgını nedeniyle bir hafta ertelenerek Ankara'ya alındı. Fedarasyon Başkanı Ahmet Hadimoğlu, yarışmalarda dereceye girecek sporcuların 23-30 Haziran tarihlerinde Norveç’te yapılacak Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edeceğini açıkladı. 400 sporcunun katılacağı yarışmalarda 22 hakem görev yapacak.

  23-25 Mayıs tarihlerinde Dağılgan Spor Salonu'nda yapılacak Türkiye Yıldız Kızlar Voleybol Yarı Final Müsabakaları da aynı nedenle, Isparta'nın Eğirdir İlçesi'ne alındı. Yarı finallerde, Ankara İzmir, Kıbrıs, Adana Mersin temsillcileri yarışacak.

  Aksaray'da 14 mayıs günü Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencisi 34 kişinin hastanelik olmasıyla başlayan salgında, şu ana kadar 8 bin 500 kişi hastanelere kaldırıldı. Sağlık Bakanlığı, salgına norovirüs’ün neden olduğunu bunun da şebeke suyundan geçmiş olabileceğini açıkladı. Belediye Başkanı Nevzat Palta ise şebeke sularının temiz olduğunu iddia etmişti. Aksaray'da MHP Merkez İlçe örgütü ‘görevi ihmal’ suçlamasıyla Başkan Nevzat Patla hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunurken, CHP Genel Merkezi de 3 milletvekilini konuyu araştırmak üzere kente göndermişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı