Gündem Haberleri

  84 STK'dan tepki ilanı

  Lütfi YIKAN/ KAHRAMANMARAŞ, (DHA)-
  04.01.2011 - 14:27 | Son Güncelleme:

  KAHRAMANMARAŞ Ticaret ve Sanayi Odası’nın (KATSO) önderliğinde biraraya gelen 84 meslek kuruluşu ve sivil toplum örgütü temsilcileri, 1978’te meydana gelen ’Maraş Olayları’ nedeniyle kentin adının ’katliam’ kelimesiyle birlikte anılmasından rahatsızlık duyduklarını bildirdi. Kahramanmaraş’taki Alevi ve Sünniler’in huzurunu kimsenin bozamayacağı vurgulanan ortak bildiri, gazetelerde ilan edildi.

  Kahramanmaraş’ta 1978’de meydana gelen, 111 kişinin öldüğü olayların yıldönümü nedeniyle Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından 19 Aralık’ta Hafız Ali Efendi Meydanı’ndaki anma töreni sırasında, MHP’li, ülkücü ve Alperenler olduğu iddia edilen 500 kişilik grubun karşı gösterisiyle tekrar gündeme gelen kanlı Maraş olayları kentte tepkiye neden oldu.

  Kentte kurulu bulunan 84 sivil toplum örgütü ile meslek kuruluşu temsilcileri, KATSO Başkanı Mehmet Balduk’un organizasyonuyla biraraya gelerek, yaşananlardan duyulan rahatsızlığı dile getiren ortak bir bildiri hazırlandı. 84 temsilci, bugün KATSO’da el ele tutuşarak birlik ve beraberlik pozu verdi. Ardından da KATSO Başkanı Mehmet Balduk, hazırladıkları ortak bildiriyi okudu.

  Yerel gazete ve televizyonların yanı sıra ulusal 14 gazetede yayınlanan ’Kamuoyuna duyurulur’ başlıklı bildiride şöyle denildi:

  "Dünyanın en eski yerleşim birimlerinden biri olan güzel şehrimizde yüzlerce yıldır kardeşçe yaşayan, aynı inancı, aynı kaderi paylaşanlar olarak Kurtuluş Savaşı’nda omuz omuza mücadele veren Alevi ve Sünni yurttaşlarımız, zaman zaman karanlık güçler tarafından karşı karşıya getirilmek istenmiştir. Yakın tarihimizde kara bir leke olarak hatırlanan 1978 Maraş Olayları, bugün artık herkesçe bilindiği üzere ülkemizi karanlığa sürüklemek isteyen menfur mihraklar tarafından tezgahlanan acı bir olay olarak tarihteki yerini almıştır. Sağduyu sahibi hiçbir Kahramanmaraşlının onaylamadığı, hepimizi derinden yaralayan 1978 Maraş Olaylarının acısı 32 yıldır yüreğimizdedir. Bu olaylarda hayatını kaybeden tüm kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz.

  HUZUR ORTAMINA NİFAK SOKMAK İSTENİYOR

  19 Aralık 2010 tarihinde Kahramanmaraş’taki huzur ortamına nifak sokmak isteyen ve aynı mihraktan beslenmesine rağmen farklı sloganlar atan provokatörlere Alevi ve Sünni yurttaşlarımız sağduyu göstererek gereken cevabı vermişlerdir. Kahramanmaraş’ta yaşayan Alevi ve Sünni yurttaşlarımızın huzurunu bozmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir.

  Aşağıda ismi bulunan sivil toplum temsilcileri olarak biz, şairler kenti, Necip Fazıl ve Aşık Mahzuni gibi kültür ve sanat değerleri yetiştiren, Türkiye’nin en huzurlu, ekonomik ve sosyal açıdan en gelişmiş kentleri arasında olan, muhteşem doğal güzelliklere sahip, Germenicia Antik Kenti ve Ashab-ı Kehf gibi tarihi dokuyu barındıran, milyarlarca dolarlık yatırımın halen devam ettiği, sanayide tüketilen enerjide 9. sırada olan, ihracatı sürekli artan, en büyük 1000 şirket arasında 17 firması bulunan, ülkemizin sanayi ve enerji üretim merkezi konumundaki Kahramanmaraş’ın bu özelliklerinden dolayı değil de katliam kelimesi ile birlikte anılmasından duyduğumuz rahatsızlığı belirterek, 2011 yılının ülkemize huzur, mutluluk ve zenginlik getirmesini temenni ediyoruz."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı