GeriGündem 80. yıl kutlanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

80. yıl kutlanacak

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 80. yıldönümü, yarın tüm yurtta, KKTC ve dış temsilciliklerdeki törenlerle kutlanacak.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, bugün saat 13.00'te Kara Harp Okulu eğitim arazisinden 21 pare top atışının yapılması ile başlayacak. Ulus, TBMM, Sıhhiye ve Atatürk Orman Çiftliği'ndeki (AOÇ) Atatürk anıtlarına; Valilik, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve diğer kuruluşlar adına çelenkler konulacak.

Bayramın başlangıcından itibaren, kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalar, Türk bayrakları ve Atatürk portreleriyle donatılacak.

Ankara'da, yarın ilk tören Anıtkabir'de düzenlenecek. Buradaki tören, saat 08.45'te devlet protokolünün kortej yürüyüşü ile başlayacak. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk'ün kabrine çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın  ardından Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayacak. Tören meydanında bulunan sivil ve askeri personel ile öğrenciler de Ulu Önder'in kabrinin önünden saygı geçişinde bulunacak.

Anıtkabir ziyaretinin ardından, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM'de tebrikleri kabul edecek. Daha sonra, davetliler, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) tören alanında yerlerini alacak ve Cumhurbaşkanı Sezer, birlikleri denetleyerek halkın bayramını kutlayacak. İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra, okul ve birlikler tören geçişi yapacaklar.      
       
KONSERLER
   
Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına, askeri ve sivil bandolar da renkkatacak. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu Karum'da, Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu Güvenpark'ta, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu Abdi İpekçi Parkı'nda, Mehteran Bölüğü Altınpark'ta, 4. Kolordu Bölge Bandosu Anıtpark'ta konser verecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle