Gündem Haberleri

  80 yaşındaki kadının emeklilik mücadelesi

  AFYONKARAHİSAR (İHA)
  19.08.2015 - 13:52 | Son Güncelleme:

  Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yaşayan 80 yaşındaki Ummahan Kutlutürk, emekli olabilmek için bir sigara fabrikasından getirilen filtre kağıtlarını ayıklayarak sigorta prim parasını ödemeye çalışıyor. Kutlutürk'e komşuları da yardım ediyor.

  Sandıklı Hisar Mahallesi Afyon Caddesi adresindeki tek katlı evinde yalnız yaşayan Ummahan nine, bir firmanın ilçeye getirdiği sigara kağıtlarını fason olarak kilogramı 1 lira 25 kuruştan ayıklayarak para kazanmaya çalışıyor. Ummahan nine, kendi evlerinde yaşayan iki kızı bir oğlu olduğunu söyleyerek kendisinin ise tek yaşadığını anlatı.

  80 yaşındaki kadının emeklilik mücadelesi

  Emekli olabilmek için çabaladığını söyleyen Ummahan Kutlutürk, "Bu sigaranın hurda kağıtlarını ayıklayarak kilogram başına 1,25 kuruş kazanıyorum. Tek başıma yaparsam günde 2-3 kilogram yapabiliyorum. Komşularım yardım ettiği zaman günlük 10 kilograma kadar bu kağıtları ayıklayabiliyorum. Bu kağıtlardan keçe kalem yapıldığını bana söylediler. Kendim gidip sırtımda kağıtları evime getiriyor, ayıkladıktan sonra da teslim ediyorum. Bu güne kadar kimseden bir yardım talebim olmadı. Kendi emeğim ile çalışarak emekli olmak için uğraşıyorum. İsteğe bağlı sigortalıyım ve pirimimi kendim yatırıyorum. Az bir sürem kaldı emekli olmaya. Allah nasip ederse, yaklaşık 1 yıl kadar sonra emekli olacağım” diye konuştu.

  Komşuları, tek katlı evinin önünde kağıtları ayıklayan Ummahan nineye gönüllü olarak yardım ediyorlar.

  80 yaşındaki kadının emeklilik mücadelesi

  Etiketler: emeklilik , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı