GeriGündem '80 milyonun temsilcisiyim'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'80 milyonun temsilcisiyim'

'80 milyonun temsilcisiyim'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca düzenlenen toplu açılış töreninde, “Bu devlet 80 milyonun tamamının devletidir. Devletimiz ile sizlerin arasına ne olur kimsenin girmesine izin vermeyiniz. Ben Kürt’ün de, Arap’ın da, Türk’ün de, Laz’ın da, Çerkez’in de, Abaza’nın da, Boşnak’ın da; 80 milyonun temsilcisiyim” dedi. Erdoğan, 15 Temmuz Şehitler Parkı’ndaki miting alanında özetle şunları söyledi:

SORUMLUSU TERÖR ÖRGÜTÜ

“Eğer bugün tek başına Mardin’e yılda 10 milyon turist gelmiyorsa, Mardinli kardeşlerimiz bu bereketten istifade edemiyorsa bunun nedeni terördür, suçlusu bölücü terör örgütüdür. Terörün olduğu yere ne yatırımcı gelir, ne turist gelir. Eğer Mardin’i tarihi misyonuna uygun şekilde huzurun ve kardeşliğin başkenti haline getirebilirsek, inanın bana birkaç yılda bu şehrimizin çehresi değişir. Bu sokaklara, bu caddelere açılan o çukurlar, o hendekler benim buralardaki Kürt kardeşlerime, Arap kardeşlerime reva mıydı? Buradaki Süryani kardeşlerime reva mıydı? Ama acımasızca bunu yaptılar mı? Utanmadan, sıkılmadan da adam gibi dolaşmaya kalkıyorlar.

BUNLAR KÜRT ANNELERDİ YA

Diyarbakır Belediyesi’nin önünde analar ağlıyordu ya. Bunlar Kürt annelerdi ya! Çocuklarını kaçırdınız ya! Kız demeden, erkek demeden dağa kaçırdınız ya! O anaları nasıl ağlattınız? Utanmadan biz Kürtlerin temsilcisiyiz dediler. Yalan. Ben Kürt’ün de, Arap’ın da, Türk’ün de, Laz’ın da, Çerkez’in de, Abaza’nın da, Boşnak’ın da, 80 milyonun temsilcisiyim. Niye? Çünkü yaratılanı yaradandan ötürü seviyorum da onun için. Çünkü bizim derdimiz Türkiye.
Ama bunların derdi çukur. Çukurla işi olanların derdi olur mu? Derdi millet olanın bombalarla, patlayıcılarla, silahlarla ne işi olabilir? Derdi Kürt kardeşlerimiz olanın, onların evlerini başlarına yıkanlarla, çocuklarını ellerinden alıp dağa götürenlerle ne işi olabilir? Terör örgütü birileri tarafından kendisine verilen Türkiye’ye zarar verme, Türkiye’yi oyalama, Türkiye’yi yıpratma misyonu için gözünü kırpmadan Kürt kardeşlerimizi ateşe atmıştır. Siyasetin kendilerine verdiği imkânları terör örgütünü bu yanlış yoldan döndürmek için kullanmak yerine onun emrine verenler de aynı ateşe odun taşımışlardır. Onlar gittiler. Kürt kardeşlerimle manevi bağı olmayan marjinal örgütlere, Kandil’deki terör baronlarına piyonluk yaptılar. Türkiye Cumhuriyeti devleti 80 milyon vatandaşımızın tamamının devletidir. Devletimiz meseleleri konuşarak, görüşerek, kimsenin burnu kanamadan çözmek için uzattığı eli ısıranların başını ezmeye muktedirdir. Nitekim çukur eylemlerini başlatan terör örgütünü açtığı çukurlara gömerek bu gücünü göstermiştir.

MUHATABIMIZ SİZSİNİZ

Hiçbir vatandaşımızı ne terör örgütünün ne de onların oyuncağı haline gelen siyasi uzantılarına terk etmeyeceğiz. Devletimizle sizlerin arasına ne olur kimsenin girmesine izin vermeyiniz. Bundan sonra muhatabımız sadece ve sadece millettir, sizsiniz. Biz çözüm süreci başlattık mı? Ama onlar maalesef bombaları patlattılar, çukurları açtılar. Sizlerden de devletinizle aranıza kimsenin girmesine izin vermemenizi istiyoruz. Biz sizi seviyoruz. Aşığız ya.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle