Gündem Haberleri

  80 bin tavuk daha itlaf edilecek

  Halim AKÇA/BUCAK(Burdur), (DHA)
  25.01.2006 - 21:04 | Son Güncelleme:

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın yurt genelinde kuş gribi nedeniyle satışı sakıncalı olan ve yumurtadan kesilme aşamasına gelen yaşlı tavukların itlaf edilmesi yolundaki kararı, Burdur'da uygulanmaya başladı. Burdur'da yaklaşık 80 bin tavuk itlaf edilecek.

  Burdur Tarım İl ve Bucak Tarım İlçe Müdürlüğü ekipleri, itlaf çalışmasına Bucak İlçesi'ne bağlı Alkaya Köyü'nde başladı. Alkaya ve Seydiköy köylerindeki tavuk çiftliklerinde bulunan yaklaşık 50 bin tavuk 1 ay içerisinde itlaf edilecek.

  GAZ FIRINLARINDAN SONRA KİREÇLENEREK GÖMÜLECEK

  Tarım İl Müdürü Kadir Güven, “İlimizde kuş gribine rastlanılmamıştır. Ancak bakanlığımızın ülke genelinde uygulamaya koyduğu yumurtadan kesilmiş ya da kesilme aşamasındaki yaşlı tavukların kuş gribi olasılığına karşı ve tavuklarını elden çıkaramayan üreticinin aşırı zarar etmesini önlemek için tavuk başına 1.1 YTL'den itlaf yapmaktayız” dedi.

  Güven, hayvanların karbondioksit gazıyla fırınlarda ölümleriyle itlafı ve kireç dökülmesinin ardından çukurlara gömüldüğünü belirtti. 1 ay içinde il genelindeki yaklaşık 80 bin tavuğun bu metodla itlaf edileceğini de söyledi. Tavuk ve yumurta üreticileri, hayvanlarına pazar bulamadıklarını, itlafın gecikmesi halinde yem ve bakım giderlerinin altından kalkamayacaklarını belirterek itlafı kabul etti.

  ‘ÜRETİCİLERİN YÜZDE 10'U AYAKTA KALACAK’

  Alkaya'da tavuk ve yumurta üreticiliği yapan Ahmet Fidan, “Kuş gribinin çıkması, tüm tavuk üreticilerini batırdı. Bir tavuğun maliyeti, yumurta aşamasına kadar 7 lirayı bulmaktadır. Bu olaydan sonra ülke genelinde tavuk üreten firmalardan ancak yüzde 10'u ayakta kalabilecek” dedi. Alkaya Köyü Muhtarı Halil Yıldız ise “3 bine yakın yumurta tavuğum vardı. İtlaf çalışmasından sonra çiftliğime tekrar civciv alıp da yerlerine koyamayacağım” diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı