GeriGündem 8 ‘uzman’lı utanç davası kapalı başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

8 ‘uzman’lı utanç davası kapalı başladı

8 ‘uzman’lı utanç davası kapalı başladı
refid:24641966 ilişkili resim dosyası

Bingöl’de, 16 yaşındaki E.A.’ya tecavüz ettikleri suçlamasıyla haklarında 3 yıldan 15 yıla varan hapis istenen biri tutuklu 8 uzman çavuşun yargılandığı davada tahliye kararı çıktı. Böylece davada tutuklu sanık kalmadı. 13 saat süren duruşmanın ardından avukatlar bu kararı hukuk cinayeti olarak yorumlarken, BDP'li Ayla Akat 'Bu konuda mücadelemiz sürecek' dedi.

Duruşmaya 7 tutuksuz sanık katıldı; tutuklu sanık M.T. ise cezaevinden görüntülü sistemle duruşmaya dahil oldu. Mahkeme olayın genel ahlaka ilişkin olması sebebiyle duruşmanın kapalı celse yapılmasına karar verdi ve salonda bulunanlar çıkarıldı. BDP Milletvekili Ayla Akat Ata’nın da bulunduğu bir grup adliye önünde eylem yaptı. Bingöl’de 8 uzman çavuşun karıştığı cinsel istismar olayından sonra Jandarma Genel Komutanlığı, 8 uzman çavuşun Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiğinin kesildiğini açıklamıştı.

DAVADA TUTUKLU SANIK KALMADI

Bingöl’de E.A.’nın 8 uzman çavuşun cinsel istismarına uğradığı iddiasıyla açılan davanın duruşması dün saat 22:30'da sona erdi. Yaklaşık 13 saat süren duruşma sonunda, mevcut delil durumu, sanığın kaçma şüphesi olmaması nedeniyle tutuklu sanık M.T.’nin tahliyesine karar verildi. Böylece davada tutuklu sanık kalmadı. Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

AVUKATLARDAN KARARA TEPKİ

Duruşmanın ardından gazetecilere açıklama yapan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, bütün sanıkların tutuklanmasına ilişkin taleplerinin reddedildiğini, ayrıca tutuklu olan sanığın tahliye edildiğini kaydederek, Türkiye'de yargının en sıradan suçlar için çok uzun tutuklama yoluna gittiğini, bu suçla ilgili tutuklama talebinin reddedilmesini anlaşılmaz bulduklarını söyledi.

Tamamı asker olan 8 kamu görevlisinin 2 yıl boyunca 15 yaşından küçük bir çocuğa cinsel istismar suçunu işlediklerini aktaran Elçi, "Buna karşın yargının bugünkü tutumu anlaşılır değil. Hala 15 yaşından küçük kız çocuğunun 8 kişinin tecavüzüne uğramasını ve intihara teşebbüs etmiş bir çocuğun halen ruhsal bütünlüğünün bozulup bozulmamasını yargı tartışıyor. Yargı bugün ağır cinsel istismar suçu karşısında tutuklama yolunu tercih etmemiştir. Bunu anlaşılmaz buluyoruz" diye konuştu.

"HUKUK CİNAYETİ"

Bingöl Baro Başkanı Erdal Aydemir ise bölge baroları olarak bu davanın takipçisi olacaklarını belirttiklerini, Diyarbakır, Bingöl ve Ankara Barosu temsilcilerinin duruşmada yer aldığını anlatarak, verilen tahliye kararının hukuki cinayet olduğunu savundu.

"KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ"

E.A'nın avukatı Canan Çakabey Erdoğan ise saat 09.30'da başlayan duruşmanın 22.30'a kadar sürdüğünü belirterek, "Ne yazıkki istediğimiz sonucu alamadık. Duruşmada sanıklar savunmalarını yaptı. Mağdur E.A. ayrıntılı bir şekilde beyanda bulundu. Mahkeme hiç beklemediğimiz bir şekilde karar verdi. Tutuklu olan sanığın tahliyesine, diğer sanıklarının da tutuklanma taleplerinin reddine karar verdi. Sanıkları yurtdışına çıkmamaya ilişkin adli kontrolle hükmetti. Karar, kamuoyunun vicdanını ciddi bir şekilde zedelemiştir. Kararın doğru olmadığını düşünüyoruz. Karara itiraz edeceğiz" ifadelerini kullandı.

AKAT: E.A'NIN YAŞAMI KARARTILIYOR

Öte yandan, aralarında BDP Batman Milletvekili Ayla Akat'ın bulunduğu Diyarbakır ve Bingöl'de kadınlara yönelik çalışma yürüten dernekler ile BDP Kadın Meclis üyeleri BDP Bingöl il binası önünde toplanarak, Bingöl Adliyesine doğru yürüdü. Adliye önünde "tecavüze sessiz kalmak tecavüze ortak olmaktır, tecavüze geçit vermeyeceğiz" yazılı pankart açan kadınlar, cinsel istismara yönelik çeşitli sloganlar attı.

BDP Batman Milletvekili Ayla Akat yaptığı konuşmada, "Çok iyi bilinmelidir ki E.A. gibi birçok mağdurun yaşamı karartılıyor. Bunlar bizim çocuklarımız. E.A'nın yaşadıkları bu coğrafyada bir ilk değil. Sanıkların yargı önüne çıkarılması ve hak ettikleri cezanın verilmesi çok önemli. Bizlerin bu konuda mücadelesi sürecektir" dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle