Gündem Haberleri

  8 telli Brahms gitarı Türkiye'de çalacak

  Hürriyet Haber
  09.11.2009 - 16:09 | Son Güncelleme:

  Paul Galbraith
  18 Kasım 2009
  20:00

  Bugünün bilinen 6 telli gitarının Brahms çalmak için bilhassa baslar açısından yetersiz kaldığını görünce 8 telli bir gitar tasarladı. Bu enstrümanın volümünün de bir konser için yetersiz kaldığını görüp sesi arttırmak için Brezilyalı bir lütiyeye özel bir ses kutusu tasarlattı. Gitarı çello gibi dik tutarak çalıyor. Enstrümanın en altından çıkan madeni bir çubuk tınıyı yerde duran akustik kutuya ileterek sesin artmasını sağlıyor.

  Paul Galbraith 1964 yılında Edinburgh'da doğdu. Ebeveynleri müzisyen olmamakla birlikte soyları 12. yüzyıl arpçı ve lutçularına kadar uzanmaktadır. Çocukluğunda başlayan müzik ve gitar öğrenimini takiben Alirio Diaz'ın önerisi ile Manchester konservatuarında devam etmiş, 1981 yılnda 1. Segovia Gitar yarışmasında katılarak madalyasını bizzat jüri başkanı Segovia'nın elinden alması ile gitar dünyasına büyük girişini yapmıştır. “Classical Guitar” dergisi 1983 yılında Macaristan'da yapılan Esztergom Uluslararası Gitar Festivali sonrasında Paul Galbraith'i "jenerasyonunun eni iyi gitarcısı" olarak niteledi.

  Brezilyalı ünlü gitarcı Sérgio Abreu ile bir bir sohbet sırasında gitarı sarılarak çalmanın, enstrümanın akustik kutusu üzerinde sağırlaştırıcı bir etkisi olduğu keşfederek çalgıyı dik tutmanın daha doğru olduğu yolunda bir karar verdiler. Titreşim kutusunun icadı ve uygulanması ile yeni düşünce daha da gelişti.

  Paul Galbraith halen Brezilya'da yaşamakta, başlıcaları arasında Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bir çok ülkede konserler vermektedir.

  NEREDE: MKM Attila İlhan Salonu

  PROGRAM:

  HAYDN - PONCE - BACH

  HAYDN: Piano Sonata
  PONCE: Prelude; Variations & Fugue on 'La Folia de España'
  BACH: Cello Suites Nos. 5 & 6 (BWV 1011/995* & 1012)
  (* Bu yapıtın cello 1011 ve lut 995 için 2 ayrı versiyonu bulunmaktadır.)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı