Gündem Haberleri

  8 saat boşu boşuna Castro’yu beklediler

  Hürriyet Haber
  01.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PARLAMENTOLARARASI Küba Dostluk Heyeti, Küba Lideri Fidel Castro ile görüşmek için tam yedi saat otelde bekledi ve görüşemedi. Morali bozulan vekillerimiz, bir restoranda efkar dağıttılar. Yemeklerin kötülüğü de vekillerin bozuk moraline tuz biber ekti. Küba'da 4. günlerini geçiren parlamento heyeti genelde Havana'daki bütün restoranların hemen hemen devlete ait olması nedeniyle kötü servis ve tatsız yiyeceklerle karınlarını doyurdular. Büyükelçiliğin organizasyonuyla Havana'nın tek özel lokantasında akşam yemeği yediler. Vekiller seferi oldukları için, yemekte kırmızı ve beyaz şarap ile aperatif olarak rom da içtiler. Castro, Türk parlamento heyetinin isteği üzerine, kendileriyle görüşeceği mesajını iletti. Bu sırada Türk milletvekilleri alışverişe çıkmıştı.

  GÜL: KÜBA ÖRNEK OLSUN

  Hemen bu milletvekilleri bulundu ve heyet saat 13.00'te otele kapandı. Saat 20.00'ye kadar otelde görüşme için bekleyen heyete, daha sonra, Castro'nun kendileriyle şu an için görüşemeyeceği mesajı geldi. Tüm öğleden sonrayı Castro ile görüşmek için otelde geçiren heyet üyeleri, tam bir hayal kırıklığına uğradı.

  DSP Milletvekili Rıdvan Budak esprili bir şekilde, ‘‘Küba'ya karşı bugüne kadar ülkücü ve devrimci bir çizgi izlemişiz. Delikanlı olmuşuz. Onun için Türkiye'ye karşı bir sempati var. Bizimle mutlaka görüşecektir’’ dedi. Bu arada Castro'nun İspanya'ya hareket ettiği öğrenildi. Kürtçe TV isteyenleri eleştiren MHP'li Mehmet Gül, Küba modelinin örnek alınması gerektiğini belirtti. Gül şu yorumu yaptı: ‘‘Türkiye Küba'yı laboratuvar gibi görmeli ve burayı örnek almalı. Küba'da zencisi, Çinli'si, İspanyol'u, hepsi ben Kübalıyım diyor, ben Çinliyim demiyor. Solcular, sağcılar, bölücüler hepsinin alması gereken dersler var. Ayrı etnik gruplara ait olmak millet olmaya engel değil. Aynı dili konuşmak da millet olmaya yetmiyor. Burada herkes alacağını almalı. Küba bu anlamda Türkiye'ye iyi bir örnek.’’ Ardından borsa konusu gündeme geldi. Borsanın dibe vurduğunu öğrenen Mehmet Gül, ‘‘Borsa bizi batırdı’’ dedi. Gül ile Budak'ın diyaloğu şöyle sürdü:

  BATIK MUHABBETİ

  Budak Borsada ülkücü sinyallere inanırsan böyle olursun.

  Gül Bana solcu sinyali geldi. Hem de en soldan.

  Budak Sana ülkücü sinyali gelmiş gibime geliyor. Zaten Meclis'in dörtte üçü borsacı. Hepten battınız desene.

  Gül Ben borsadan anlamam. Arkadaşlar şunu al diyorlar onu alıyorum. Şunu sat diyorlar onu satıyorum, ne yapayım kardeşim.

  Budak Sizi gidi borsacılar sizi.

  Gül Senin borsada paran yok mu?

  Budak Yok yoldaş.

  Gül Bak şimdi, senin yoldaşın daşını alalım, ülkücülüğün de ülküsünü alalım ülküdaş olalım.

  Budak Olmaz.

  Gül yanındakilere dönerek, ‘‘Görüyorsunuz solla uzlaşmak mümkün olmuyor. Daşını senden toprağını benden alalım dedik olmadı’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı