Gündem Haberleri

  8 polisin önünde kadın gazetecinin kalçasını kırdılar

  Kadir ERCAN / ANKARA
  25.10.2003 - 01:52 | Son Güncelleme:

  Olay Ankara Tuzluçayır Karakolu'nun önünde oldu. İHA kameramanı Demet Keser, görüntüsünü almak istediği bir sanığın yakınları tarafından kalçası kırılıncaya kadar dövüldü, karakoldaki 8 polis ise seyretti. Keser'i dövenler doktor raporu bile gelmeden serbest bırakıldı.

  Kameraman Demet Keser, Ankara Tuzluçayır Karakolu'nda gözaltına alınan bir sanığın görüntülemek isterken, sanığın yakınları tarafından dövüldü ve kalçası kırıldı. Aynı olayda iki kameramanın da kameraları kırıldı. Tuzluçayır polis karakolu önünde önceki akşam, iki grup arasında tartışma çıktı. Silahını ateşleyen Tolga D. iki kişiyi yaraladı. Daha sonra gözaltına alınan Tolga D. karakoldan çıkarılırken görüntüsünü almaya çalışan İhlas Haber Ajansı kameramanı Demet Keser, sanık yakınları tarafından acımasızca dövüldü. Karakolda görevli 8 polis, yardım etmek bir yana hiçbir tepki göstermeksizin seyrettiler. Bir anda yumruk ve tekmelere hedef olan ve aldığı darbeler nedeniyle bayılan Keser'e, ilk yardım bile meslektaşları tarafından yapıldı.

  Saldırıya uğrayan gazeteciler, karakola sığınmak istediler, ancak polisler tarafından içeriye sokulmadılar. Bundan sonra da gazetecilere saldırılar devam etti. Keser, kendine geldikten sonra bir süre Tuzluçayır Karakolu önünde bekletildi, daha sonra ambulansla Ankara Numune Hastanesi'ne kaldırıldı. Keser'in sağ ayağının kalça kısmından kırıldığı belirlendi. Keser'in kırılan kemiğine dün ameliyatla platin takıldı. Saldırıyı yaşayan gazeteciler, şunları anlattılar: ‘‘Tuzluçayır Karakolu'nun kapısındaki 8 polisin gözü önünde dövüldük. Biz dayak yerken polisler, yardım etmek bir yana öylece seyrettiler. Dayaktan kurtulmak için karakola sığınmak istedik. Ancak bizi karakola almayıp dayakçıların önüne bıraktılar. Karakol kapısında, polislerin gözleri önünde az kalsın ölecektik.’’

  SALDIRGANLAR SERBEST

  Demet Keser'e saldırdığı için yakalanan 3 kişi daha sonra serbest bırakıldı. Keser'in doktor raporu bile beklenmeden saldırganların serbest bırakılması tepkiye yolaçtı. Güvenlik ve Yargı Muhabirleri Derneği Başkanı Ünal İnanç, ‘‘Polisimizin bu olaydaki dikkatsizliği, yetersizliği ve vurdumduymazlığı basit bir olayda bile ne kadar sahipsiz bırakıldığımızı göstermiştir’’ dedi. Keser'e yapılan saldırı, Basın Konseyi, Gazeteciler Cemiyeti, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da kınandı.

  Dayak olayının takipçisi olacağız

  EMNİYET Genel Müdürlüğü Sözcüsü ve Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Feyzullah Arslan, Tuzluçayır Karakolu önünde dün çekim yaparken saldırıya uğrayan ve kalçası kırılan İHA kameramanı Demet Keser'e ‘‘geçmiş olsun’’ dileğinde bulundu. Arslan, ‘‘Dün meydana gelen üzücü olayla ilgili yapılacak adli ve idari işlemleri bizzat yakından takip edeceğiz’’ dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı