GeriGündem Dünya Kadınlar Günü mesajları sosyal medyada paylaşılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Kadınlar Günü mesajları sosyal medyada paylaşılıyor

Dünya Kadınlar Günü mesajları sosyal medyada paylaşılıyor

Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin'in teşvikiyle ilan edilen Dünya Kadınlar Günü, dünyada ve ülkemizin dört bir yanında anılıyor. Google her yıl olduğu gibi bu senede Dünya Kadınlar Günü için özel bir doodle hazırladı. Birçok internet kullanıcı bu özel günde Kadınlar Günü ile ilgili sözler ve mesajları sevdiklerine göndermek için araştırıyor. İşte Dünya Kadınlar Günü mesajları ve 8 Mart'ın tarihiyle ilgili detaylar!

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü.. Google bu özel günde hazırladığı tema ile ziyaretçilerine Kadınlar Günü'nü hatırlattı. Peki Kadınlar Günü'nün dünya tarihindeki yeri nedir, ilk olarak hangi tarihte hangi olayın ardından kutlanmaya başlandı.. İşte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında merak edilen tüm bilgiler

Dünya Kadınlar Günü bu yılda Google tarafından unutulmadı ve doodle oldu. Her özel gün de karşımıza farklı bir konseptle çıkan, dünyanın en büyük arama motoru Google, Dünya Kadınlar Günü için renkli ve güzel tasarımlı bir doodle yayınladı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün tarihçesi ve Türkiye'de ilk ne zaman kutlanılmaya başlandığı vatandaşlar tarafından sorgulanan konular arasına girdi. İşte, Dünya Kadınlar Günü'nün tarihçesi ve en güzel Dünya Kadınlar Günü mesajları.

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ TARİHÇESİ

1908 ekonomik krizinden sonra ücretler epey düşmüş, kullanılan iğne-iplik, elektrik ve oturulan sandalyelerin ücreti işçilerden kesilmeye başlamıştı. 65 saate varan haftalık çalışma süreleri bazen 75 saate çıkıyordu. Triangle fabrikasının sahipleri Harris ve Blanck, sendika karşıtı tutumlarıyla tanınıyordu.1909 sonbaharında 150 sendikalının işine son verilmişti.

22 Kasım 1909'da, İLGWU'ya bağlı Local 25 Sendikası, genel grev çağrısı yaptı.
Temel talepleri, alt işveren (o dönemdeki taşeronluk) uygulamasına son verilmesi; 52 saatlik çalışma haftası; günlük ücretsiz fazla mesainin 2 saati aşmaması; ücretlerde yapılan malzeme ve elektrik bedeli kesintilerine son verilmesiydi.

Kadınlar Günü neden 8 Mart’ta kutlanır? Her sene büyük bir coşkuyla kutladığımız Dünya Kadınlar Günü, neden 8 Mart’ta kutlanır? Aslına bakarsanız 8 Mart’ın tartışmalı bir tarihi var. Sosyal Belgesel, Dünya Kadınlar Günü’nün tarihine ışık tutuyor. // Sunucu: Gülbin Özbey, Editör: Sebla Koçan, Kurgu: Ali Çepni

ABD tarihi belgelerinde "en büyük kadın grevi" olarak adlandırılan grev, Şubat 1910'da sona erer. Çoğu talepleri kabul edildi. Sadece Triangle Gömlek Firması hariç.

Takvimler 1911’in 25 Mart’ını göstermektedir. Asch binasının son üç katında faaliyet gösteren Triangle Gömlek Firması’nda sönmemiş bir sigara izmaritinden kaynaklandığı tahmin edilen yangın, sekizinci katta başladı.

Kağıt ve kumaş artıklarıyla dolu olan atölyede yangın hızla yayıldı ve önce dokuzuncu katı sonra onuncu katı sardı. Çıkan yangın pek çok işçiye mezar oldu.
Hayatını kaybeden 146 kişiden 129’u kadın, bunların 48’i sendika üyesiydi. 5 Nisan’da 80.000 bin kişilik bir cenaze yürüyüşü düzenlendi. Kadın Sendikalar Birliği ve Local 25 Sendikası matem yürüyüşünü protestoyla birleştirdi. Yüzbinlerce işçi o gün iş bırakarak protesto yürüyüşüne katıldı.
8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını Clara Zetkin önerdi.

1910 yılında II. Enternasyonal, Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplandı. AlmanyaSosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oy birliğiyle kabul edildi.
Dünya Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre’de anıldı.

Dünya Kadınlar Günü mesajları sosyal medyada paylaşılıyorKADINLAR GÜNÜ MESAJLARI

Kadın benzerliktir ve bence karşıtlıktır. Her şey bir uyak içerisine girer, her şey birbirine seslenir ve yanıt verir.

Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum.

8 Mart, dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemleri dile getirdikleri gündür. Kadınlarımızın bu anlamlı gününü yürekten kutluyorum.

Her zaman ne istediğini bilen, erkeğinin ardında ona destek veren, çocuklarının başında koruyup kollayan kadınlar… Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun…

Aslında senin küçük bir kopyanım. Umarım senin kadar sevgi dolu olurum.. Kadınlar günün kutlu olsun.

Ateş karşısında bozulmayan altın, altın karşısında bozulmayan kadın; kadınlar günün kutlu olsun.

Cumhuriyetimizin odak noktasında yer alan kadınlarımız, modern ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başarmışlardır. Kadınlar gününüz kutlu olsun.
Senin sevgin dünyamı ısıtan tek güneştir. Hiç ışığın eksilmeyecek biliyorum. Varlığınla mutluyum.

Mesafeler uzak olsa da, yüreğim hep senin canim.. Kadınlar günün kutlu olsun.

Bütün dünya kadınlarına sağlık, mutluluk ve esenlik dolu günler diliyor, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

Doğumdan ölüme kadar her hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın bu özel gününü yürekten kutlarım.

Kadınlar Günü neden 8 Mart’ta kutlanır?

Kadınlar Günü neden 8 Mart’ta kutlanır? Her sene büyük bir coşkuyla kutladığımız Dünya Kadınlar Günü, neden 8 Mart’ta kutlanır? Aslına bakarsanız 8 Mart’ın tartışmalı bir tarihi var. Sosyal Belgesel, Dünya Kadınlar Günü’nün tarihine ışık tutuyor. // Sunucu: Gülbin Özbey, Editör: Sebla Koçan, Kurgu: Ali Çepni

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle