Gündem Haberleri

  8 madde daveti

  SEFA ÖZKAYA - İSTANBUL
  13.04.2016 - 22:08 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev görüşmesinin ardından yayınlanan ‘İslami Yakınlaşmaya İlişkin Ortak Bildiri’de, “İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerini, İslami yakınlaşmayı desteklemeye ve gelecekte İslam ümmeti için yeni bir platform oluşturmaya davet ederiz” denildi. Bildiri şöyle:

  1- “BİRLEŞMİŞ Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın devletlerin milli sınırlarının kutsallığı, toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı, diğer devletlerin içişlerine karışmama, devletler arasındaki çatışma ve uyuşmazlıkların barışçıl müzakerelerle çözümlenmesi konularındaki temel prensiplerini teyit ederiz.

  2-İslami dayanışma ruhuna bağlılığımızı kuvvetli bir şekilde teyit eder; İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi devletleri, devletler arası ilişkilere dair meseleler ile çatışma ve uyuşmazlıkların çözümü konusunda iyi niyet ve yapıcı tutum sergileyerek, İslam Dünyası’ndaki ilişkilere yönelik yeni bir paradigma geliştirmeye davet ederiz.

  8 madde daveti

  3- İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi devletleri, İslam Dünyası’nda devletler arası ilişkilerde mevcut sorunlara ilişkin olarak, ortak değer ve çıkarları vurgulayan bir gözden geçirme süreci başlatmaya davet ederiz.4- İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi devletlerini, İslami yakınlaşmayı desteklemeye ve gelecek yıllarda İslam Ümmeti için yeni bir siyasi platform olarak değerlendirmeye davet ederiz.

  5- İslami yakınlaşma sürecinin gelişmesi konusunda BM ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın uluslararası çatışmaların önlenmesi ve bunların barışçıl yollarla çözümlenmesi konusundaki merkezi rolünü; ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı’nın İslami yakınlaşma sürecinin ilerletilmesi bakımından diğer uluslararası ve bölgesel örgütlerle geliştireceği işbirliğini memnuniyetle karşılarız.

  8 madde daveti

  6- İslam İşbirliği Teşkilatı’nın İslami yakınlaşma sürecinin ilerletilmesi konusunda görev üstlenmesini teklif eder; İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri’nin söz konusu inisiyatifin hedeflerine ulaşmasını teminen öneriler ortaya koymak amacıyla kapsamlı bir durum incelemesi gerçekleştirmesini talep ederiz.

  7- İslami yakınlaşma konusunun, İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı ve Devlet ve Hükümet Başkanları Zirveleri’nin kalıcı gündem maddesi olmasını teklif ederiz.

  8- İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi devletleri, uluslararası ilişkilerdeki gerilimin azaltılmasına ve süregelen sorunları çeşitli istişare mekanizmaları oluşturmak, diplomatik misyonların imkanlarından faydalanmak, parlamentolar arası diyalog, hükümet dışı örgütler ve güven artırıcı önlemler geliştirmek suretiyle çözümlemeye yönelik somut adımlar atarak, İslami yakınlaşma inisiyatifinin hayata geçirilmesine katkı sağlamaya davet ederiz.”

  İSLAMİ YAKINLAŞMA ORTAK BİLDİRİSİ

  CUMHURBAŞKANI, 13. İslam Zirvesi kapsamında İstanbul’da bulunan bazı liderleri Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde kabul etti. Erdoğan ilk olarak dün saat 11.30’da Malezya Başbakanı Necib Rezak’ı kabul etti. Yaklaşık 1 saat süren basına kapalı toplantının ardından Erdoğan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbeyev ile başbaşa görüştü. Erdoğan daha sonra Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzet Begoviç, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko’yu kabul etti. Cumhurbakanı, akşam da zirveye katılan devlet ve hükümet başkanları onuruna Savarona yatında yemek verdi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı