Gündem Haberleri

  ‘8’li Alevi açılımı

  Hürriyet Haber
  25.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hükümeti Alevilerin sorunlarının çözümü konusunda işbirliğine çağırarak, “Ayrımcı ve ayrıştırıcı, sözde demokrasi paketlerine katmadan, sorunu acilen TBMM zemininde çözelim” dedi.

  MHP GRUP TOPLANTISINDAN FOTOĞRAFLAR

  Dünkü grup toplantısında, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın mezhep temelli kışkırtmalara hız verdiğini öne süren Bahçeli, Alevi çalıştaylarının çözüme katkı sağlamayacağını savundu. Bahçeli’nin buna karşılık önerdiği sekiz maddelik çözüm paketi şöyle:

  1- Türkiye Alevilik Araştırmaları Merkezi devlet desteğinde kurulmalı. Bu merkez genel bütçeden ayrılacak ödenekle desteklenmeli ve idari bakımdan özerk olmalı.
  2- Alevi inanç önderlerinin akademik seviyede eğitilmesi için İlahiyat Fakültelerinde ‘Tasavvuf İlimleri Bölümü’ kurulmalı.
  3- Milli Eğitim Bakanlığı’nın din dersleri müfredatına, Alevi toplumunun katılımıyla hazırlanan objektif ve bilimsel bilgiler girmeli.
  4- Alevi İslam inancı önderlerinden, konusunda uzman ilahiyatçılar ve akademisyenlerden oluşan ‘Özel İhtisas Komisyonu’ kurulmalı.
  5- Alevi İslam inancının ve tarihi-kültürel şahsiyetlerinin envanteri ve külliyatı çıkarılmalı. Varsa yabancı dilde olanlar Türkçe’ye çevrilmeli.
  6- Alevi İslam inancını da bünyesinde temsil edecek şekilde Diyanet İşleri Başkanlığı’nda yapısal düzenlemeye gidilmeli.
  7- Cemevi gerçeği, cami-cemevi karşıtlığına dönüştürülmeden kabul edilmeli.
  8- Cemevlerine devlet, genel bütçeden ödenek tahsis etmeli.

  Diyarbakır yorumu

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İzmir’de parti konvoyuna yönelik saldırıların ardından DTP’lilerin, “Kürtler de yarın Diyarbakır’a kimseyi sokmazsa ne olur” açıklamalarına tepki gösterdi. Grup çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli olayların, “Hükümetin oyunu” olduğunu, DTP’lilerin de bu oyuna düştüğünü savunarak, “Diyarbakır’a da zamanı geldiğinde nasıl gideceğimi biliyorum”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı