GeriGündem 78'liller Girişimi'nden darbe için suç duyurusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

78'liller Girişimi'nden darbe için suç duyurusu

12 Eylül tarihinde yapılan referandumun hemen ardından Sultanahmet Adliyesi’nde Kenan Evren ve dönemin askeri yetkililerinin yargılanması için suç duyurusunda bulunan 78’liler girişimi üyeleri, bugün suç duyurusunu tekrarladı.

Sultanahmet Adliyesi’ne gelen 78’liler girişimi üyesi 78 kişi, 12 Eylül askeri darbesinin sorumluları hakkında tekrar suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu öncesi adliye önünde bir basın açıklaması yapan 78’liler girişimi üyesi Nimet Tanrıkulu, 12 Eylül darbecileri ve yandaşlarının tarih önünde suçlu olduğunu ifade ederek, "Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına, Türkiye toplumuna, halkına ve insanlığa karşı sayısız suç işlediler. Sürekli cezasızlık durumu yaratarak 30 yıl süresince adaletten kaçtılar.

Biz peşlerini bırakmadık.Geçici 15.maddenin kalkması için yıllarca mücadele ettik ve kaldırılmasını sağladık. Ne var ki hükümet geçici 15.maddeyi kaldırırken zaman aşımı meselesini çözemedi. Bugün 12 Eylül darbecilerinin topluma ve bizlere karşı işlediği suçlarla ilgili suç duyurusunda bulunuyoruz. Biz biliyoruz ki aradan ne kadar zaman geçerse geçsin yeni darbecilerin çıkmaması ve darbelerin olmamasının en emin yolu darbecilerin yargılanmasıdır" diye konuştu.

BAKAN GÖNÜL DARBE MAĞDURLARINA YÖNELİK TEKLİFE YEŞİL IŞIK YAKTI

CHP Edirne Milletvekili Rasim Çakır ile görüşen Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TBMM Genel Kurulu’nda haftaya görüşülecek Yüksek Askeri Şura(YAŞ) kararlarına yargı yolu açan tasarıya, 1971 ve 1980 darbe dönemlerinin de bir önerge ile eklenmesine yeşil ışık yaktı.

BAKANLIKTA SÜRPRİZ GÖRÜŞME

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, CHP Edirne Milletvekili Rasim Çakır ile Milli Savunma Bakanlığında görüştü. Edinilen bilgiye göre görüşmede Çakır, Milli Savunma Bakanı’na, Meclis Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edilen ve haftaya Genel Kurul’un gündemine gelecek olan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarına yargı yolu açan ve özlük haklarını düzenleyen tasarının genişletilerek, 1971 ve 1980 darbe dönemlerini de içermesini talep etti.

TEKLİFİNİ ANLATTI

CHP’li Çakır, 1971 ve 1980 darbe dönemleri ve 28 Şubat 1997 süreçlerinde yargı denetimine kapalı Yüksek Askeri Şura kararları ile Silahlı Kuvvetlerden re’sen emekli edilen subay, astsubay ve askeri memurun özlük haklarını yeniden düzenleyen kanun teklifi hakkında Milli Savunma Bakanı Gönül’e bilgi verdi.

“GENEL KURUL’DA ÖNERGE İLE EKLENSİN”

Çakır, Genel Kurul gündemine gelecek olan tasarıya bir önerge ile 1971 ve 1980 mağdurlarının da eklenmesini ve kapsamın genişletilmesini önerdi. Edinilen bilgiye göre Çakır, “İdari kararlar da kapsam içinde olmalı” dedi.

GÖNÜL YEŞİL IŞIK YAKTI

Milli Savunma Bakanı, CHP’li Çakır’ın teklifine yeşil ışık yakarak, “Doğru söylüyorsunuz. Olumlu buluyorum. Biz de bir çalışma yapıyoruz. Bu hassasiyetinizi değerlendireceğiz” dedi.

TEKLİF NE GETİRİYOR

CHP'li Çakır'ın teklifine göre, kanun kapsamına giren subay, astsubay ve askeri memurların, haklarında disiplinsizlik gerekçesiyle Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı kanunun hükümleri uygulanarak emekliye sevk kararı verilenler ile kurumlarıyla sürekli olarak ilişik kesilmesi sonucunu doğuran disiplin cezaları ile meslekten çıkarılma cezaları verilenlerin ilişik kesme tarihinde veya daha sonra emekli aylığı bağlanıp bağlanmadığına bakılmaksızın emsallerinin statüsüne intibakları yapılacak. Emsallerinin hizmet süresi ile unvan, rütbe, derece ve kademesi üzerinden emekliliğini hak etmiş sayılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle