Gündem Haberleri

  75 yılın karıymış

  Mustafa KINALI / İSTANBUL
  12.02.2005 - 01:37 | Son Güncelleme:

  Okulları tatil, halkı evde hapsettiren kar yağışı, 75 yıllık şubat ayı ortalamasını şimdiden aştı. 75 yıllık ortalama metrekareye 73 kilo olurken, bu rakam 10 günde 102 kiloya ulaştı.

  İSTANBULLULARI beş gündür ev hapsine sokan, okulları tatil ettiren kar yağışı, 75 yıllık şubat ayı ortalamasını şimdiden aştı. Meteoroloji verilerine bakıldığında İstanbul’a son 75 yılda şubat aylarında ortalama olarak metrekareye 73 kilogram kar düştü. (Ölçümler su oranı da katılarak yapılıyor.) Ancak, 1-10 Şubat 2005 tarihleri arasında İstanbul’da metrekareye düşen kar miktarı tam 102 kilogram olarak belirlendi. Böylelikle İstanbul, son 75 yılın en karlı şubatını yaşamış oldu.

  LODOS VAR

  İstanbullulara göz açtırmayan kar yağışlı hava, dün yerini güneşli bir havaya bıraktı. Bir gün önce 2 derece olan en yüksek hava sıcaklığı da, 4 dereceye yükseldi. İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, ‘Halk arasında bir deyim vardır; ‘Lodos, kara kor gibi gelir’ diye. Lodos, kısa süreli fırtına şeklinde esecek. Sıcaklığın bir anda artması ve etkili lodos nedeniyle kar bir anda eriyecek. Yetkililer, özellikle dere yatakları ve barajlarda ani su yükselmelerine karşı dikkatli olmalı. Yarın akşam saatlerinde kente etkili olmayan bir yağmur bekliyoruz’ dedi. Yıldırım’ın verdiği bilgiye göre, dün en yüksek 4 derece olan hava sıcaklığı bugün 6, yarın 10 derece dolaylarında olacak. Pazartesi ölçülecek sıcaklık ise tahminen 15 derece.

  AKOM UYARDI

  Lodos ve havaların ısınmasıyla oluşacak su birikintilerinin ‘göllenmelere’ neden olabileceğini, mazgalları tıkayabileceğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ise herkesi ‘dikkatli’ olmaya çağırdı.

  Çamlıca manzarası

  Çamlıca Tepesi, bir zamanlar İstanbul’un en önemli mesire yerlerinden biriydi. Manzara yine müthiş güzel, yine büyüleyici... Özellikle de kış günlerinde. Çocuklar ve gençler ise bu büyülü vakitlerin en yakın tanıkları. Karların üstünde alt alta, üst üste...
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı