Gündem Haberleri

  73 milyona 73 milyar vaat

  Hürriyet Haber
  29.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Partisinin seçim bildirgesini açıklayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 73 milyonluk Türkiye’ye 73 milyar liralık vaatte bulundu, “Vaatlerimiz hayali ve afaki değil” dedi. Bahçeli, haziran ayında yapılması planlanan seçimlerden iktidar olarak çıktıkları takdirde, üniversiteye giriş sınavını kaldıracaklarını, net asgari ücretin 825 TL’ye yükseltileceğini ve Hilal Kart’la yoksulların destekleneceğini de belirtti.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, haziranda yapılması planlanan seçimler için dün start verdi. Dün partisince Ankara Anadolu Gösteri Merkezi’nde düzenlenen, “2011 Seçim Beyannamesi” tanıtım toplantısında seçim bildirgesini açıklayan Bahçeli, 73 milyonluk Türkiye’ye 73 milyar liralık vaatte bulundu. Bahçeli, “Vaatlerimiz hayali ve afaki değil. Mali karşılığını 73 milyar 570 milyon TL olarak hesapladık” dedi. Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha Genel Başkan olmadan gündeme getirdiği Aile Sigortası’na da sahip çıkarak, “Ailenin kadınına ayda 320 TL aile sigortası ödeyeceğiz” diye konuştu.

  Yargıtay’ın hizmet kapasitesi geliştirilecek

  Adaleti, temel hak ve özgürlüklerin güvencesi ve devletin temeli olarak gördüklerini söyleyen MHP Lideri, iktidarlarında, adil ve hızlı yargılamanın sağlanması için gerekli altyapının oluşturulacağını belirtti. Bahçeli, “Geçici bir tedbir olan tutukluluğun cezalandırmaya dönüşmesi önlenecektir. Yargıtay’ın hizmet kapasitesi geliştirilecektir. Yüksek yargının içtihat oluşturma işlevi önündeki engeller kaldırılacaktır. HSYK üyelerinin seçimi demokratik usullere uygun olarak ve yargı bağımsızlığını zedelemeyecek şekilde yeniden düzenlenecektir” dedi.

  İktidarımızda iki yeni bakanlık kuracağız

  Tek başına iktidara talip olduğunu ve hiçbir parti ile seçim ittifakı yapmayacağını vurgulayan Bahçeli, “İktidarımızda Ekonomi Bakanlığı ile Bilim Teknoloji ve İletişim Bakanlığı kuracağız” dedi.

  Halk Bankası özelleştirilmeyecek

  MHP Lideri Bahçeli, Halk Bankası’nın özelleştirilmeyeceğini, Ziraat Bankası’nın ise öncelikle çiftçiler olmak üzere halka arz şeklinde özelleştirileceğini bildirdi. Bahçeli, “Sektörel Düzenleme Kurulu ve Ekonomik ve Mali İşler Yüksek Kurulu oluşturulacak” dedi. Bahçeli’nin diğer bazı vaatleri şöyle:

  Üniversiteye giriş sınavı kaldırılacak

  Zorunlu eğitim 9 yıla çıkarılacak. Üniversiteye giriş sınavı kaldırılacak. Net asgari ücret 825 TL’ye yükseltilecek. Hilal Kart’la yoksullar desteklenecek. Yaşlı aylığı 65’ten 250 TL’ye çıkarılacak. Asgari ücretten vergi alınmayacak. Tüm çalışanların aylıklarının asgari ücret kadar vergi dışı bırakılacak.

  MHP’ye katıldılar

  Aralarında Emekli Korgeneral Engin Alan, Eski Bakanlardan Murat Başesgioğlu ile Bahattin Şeker, Antalya Bağımsız Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç, eski milli futbolcu Saffet Sancaklı’nın da bulunduğu 18 kişi MHP’ye katıldı.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara Anadolu Gösteri Merkezi'nde düzenlenen “2011 Seçim Beyannamesi” tanıtım toplantısının ardından partiye katılanlara rozetlerini taktı. Toplam 18 kişi MHP’li olurken, partiye katılanların isimleri şöyle:

  “Emekli Korgeneral Engin Alan, Eski Bakanlardan Murat Başesgioğlu ile Bahattin Şeker, Antalya Bağımsız Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç, Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı Sayın Profesör Yusuf Halaçoğlu, 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, Demokrat Parti Eski Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Cem Kılıç, Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Prof. Dr. Hasan Tunç, eski milli futbolcu Saffet Sancaklı, Doç Dr. Ahmet Selim Yurdakul, Diş Hekimi Mete Toptaş, Edebiyatçı-Yazar Erkan Çakıcı, Gemi Mühendisi ve İşadamı Oğuzhan Üçok, Avukat Neslihan Koçer, Mustafa Bozdağlıoğlu, Muhammed Kürşat Üçüncü, İşadamı Egemen Peker, Selcen Akdoğan.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı